Евровизия - моментът от годината, когато всички на Стария континент загърбват проблемите и се наслаждават на зрелищно шоу, което с всяка година става все по-епично и оспорвано.
През 2025 в швейцарския град Базел се провежда 69-то издание на певческия конкурс, след победата на Nemo през 2024 г. с песента „The Code“. Тази година грандиозният финал е днес - 17 май.
Телевизионен феномент, започнал като експеримент
Конкурсът за песен на Евровизия започва като технически експеримент в телевизионното излъчване. В края на 50-те години на XX век идеята за пряко, едновременно и транснационално предаване изглеждала като технологично чудо – а днес Европа го гледа вече близо 70 години.
Първото издание на Евровизия се провежда на 24 май 1956 г., като участие вземат седем държави: Нидерландия, Швейцария, Белгия, Германия, Франция, Люксембург и Италия. Австрия и Дания също искали да се включат, но пропуснали крайния срок, а Обединеното кралство отказало, тъй като в същата година провеждало свой национален конкурс.
В първото състезание всяка страна представя по две песни. Победата печели швейцарката Лис Асия с втората си песен „Refrain“, изпята на френски език – тя се приема по-добре от първото ѝ парче на немски.
С годините форматът се развива и прераства в седмица, изпълнена със зрелище, иновации и грандиозни шоу програми, каквито познаваме днес. Но как се ражда идеята за този конкурс?
През 1954 г., с навлизането на телевизионните услуги в повечето европейски страни, Европейският съюз за радио и телевизия (EBU) създава мрежата „Евровизия“, за да улесни обмена и продукцията на общи програми между националните телевизионни оператори.
Идеята за създаването на Евровизионната мрежа идва от Марсел Безансон, генерален директор на Швейцарската радио и телевизия. Но вдъхновението за самия песенен конкурс идва от Италия. Националният италиански оператор RAI започва редовни телевизионни предавания през януари 1954 г., а още от 1951 г. организира музикалния фестивал в Сан Ремо – събитие, което става основен модел за бъдещата Евровизия.
През 1955 г., след посещение на представители на EBU на фестивала в Сан Ремо и дискусии в Монако и по-късно в Рим, се взема решение за създаване на международен конкурс по модела на италианския. Така се ражда Евровизия.
В Италия по онова време съществува и друг конкурс – Международният песенен фестивал във Венеция, организиран съвместно с RAI. Първото му издание през 1955 г. включва участници от няколко европейски държави и се излъчва по радиото. Някои от изпълнителите по-късно се включват и в Евровизия.
По технически причини обаче първото издание на конкурса не се провежда в Италия, а в Швейцария – държава с централно местоположение в Европа и със седалище на EBU. Конкурсът се провежда в италианоговорещия град Лугано и се води на италиански език – още един знак за силното влияние на италианската култура в онзи период.
В първите години участниците изпълнявали песни на родния си език. Но с нарастването на популярността на конкурса и стремежа към по-широка публика, започнали да се използват по-универсални текстове, често на английски. Това допринася за успеха на емблематични песни като „Boom Bang-a-Bang“ и „La La La“.
С времето правилата на Евровизия се променят – от езика на изпълнение, през броя на участниците на сцената, до въвеждането на фонограмни вокали, особено по време на пандемията от COVID-19.
Днес конкурсът за песен на Евровизия продължава да се развива, стремейки се да предложи все по-зрелищно и вълнуващо шоу за милионите си зрители по целия свят.
България на Евровизия
България записва първото си участие в конкурса Евровизия през 2005 година, като изборът на песен, която да представи страната, се продуцира от БНТ. За първи път обаче българин участва в конкурса Евровизия през 1964 г., като ФРГ е представена от българската певица Ахинора Куманова известна с псевдонима „Нора Нова“.
България участва активно в конкурса от първото си представяне до 2013 година. След това се от страната ни има двугодишно затишие. През 2016 година обаче се завръщаме с гръм и трясък - с песента на Поли Генова "If Love Was a Crime". И така до 2018 - преди поредното отказване да вземем участие.
През 2020 година Виктория Георгиева бе напът да представи страната ни с песента „Growing Up is Getting Old“, поради Covid-19 обаче конкурсът беше отменен. Виктория все пак представи страната ни през 2021.
Последното участие на България е през 2022, когато на сцената се качват от Интелиджънт Мюзик Проджект с песента „Intention“.
Други представители на България в конкурса са били Софи Маринова, Елица и Стунджи, Миро, Deep Zone и DJ Balthazar, Мариана Попова, Кристиан Костов, група Каффе, Красимир Аврамов и групата Екуинокс.
Най-доброто ни представяне е на Кристиян Костов, който завърши на 2-ро място във финала с 403 точки през 2017. Поли Генова с "If Love Was a Crime" завършва 4-та, а първото представяне на Елица и Стунджи с "Вода" заема пето място през 2007 година.
Евровизия 2025
Тази година участват 38 държави. Черна гора се завърща след 2-години отсъствие, а Молдова се оттегли по икономически причини. Водещите са
Първият полуфинал на Евровизия 2025 се състоя на 13 май с участието на 15 държави. Освен тях, Италия, Испания и Швейцария също се включиха с изпълнения и право на глас. Шоуто включваше впечатляващи интервални номера с швейцарски мотиви и участия на бивши участници като Селин Дион и Йорген Олсен.
Вторият полуфинал се проведе на 15 май с 16 участващи държави и гостуващи изпълнения от Германия, Франция и Великобритания. Специален акцент беше изпълнението на песни от отмененото издание през 2020 г.
Финалът ще се състои на 17 май, като в него ще се състезават 26 страни. Специални гости ще бъдат миналогодишният победител Nemo, Käärijä и Baby Lasagna.
На финала на Евровизия 2025 ще се състезават 26 държави. Норвегия ще бъде представена от Кайл Алесандро с песента "Lighter", а Люксембург – от Лора Торн с "La poupée monte le son". Естония ще участва с Томи Кеш и "Espresso Macchiato", а Израел – с Ювал Рафаел и "New Day Will Rise".
Литва ще изпрати Катарсис с "Tavo akys", Испания – Мелодия с "Esa diva", а Украйна ще участва с Циферблат и "Bird of Pray". Обединеното кралство ще се представи с Ремембър Мъндей и "What the Hell Just Happened?".
Австрия ще бъде с Джей Джей и "Wasted Love", Исландия – с Веб и "Róa", Латвия – с Таутумейтас и "Bur man laimi", а Нидерландия – с Клод и "C'est la vie".
Финландия ще участва с Ерика Викман и "Ich komme", а Италия ще бъде представена от Лусио Корси с "Volevo essere un duro". Полша ще участва с Юстина Стечковска и "Gaja", Германия – с Абор и Тина и "Baller", а Гърция – с Клавдия и "Asteromata".
Армения ще изпрати Парг с "Survivor", Швейцария – Зоуи Ме с "Voyage", Малта – Мириана Конте с "Serving", Португалия – Напа с "Deslocado", а Дания – Сисал с "Hallucination".
Швеция ще бъде представена от КАЙ с "Bara bada bastu", Франция – от Луан с "Maman", Сан Марино – от Габри Понте с "Tutta l'Italia", а Албания – от Шкодра Електронике с "Zjerm".