Днес празнуваме един от най-големите зимни християнски празници - Никулден. Празникът е в чест на Свети Николай Мирликийски Чудотворец. Той е покровител на моряците, моретата, рибарите, банкерите, пътешествениците, търговците, рода и семейството. Освен моряците и рибарите, за свой празник го приемат банкерите и търговците.
Св. Николай, архиепископ Мирликийски Чудотворец († 6 декември 342 г.) - Св. Николай е роден в град Патра (в Гърция). Според преданията, именно той е човекът, който незабелязано подхвърля кесии със злато в дома на обеднял баща и така той омъжва трите си дъщери.
Светецът е и покровител на плаващите и патрон на всички моряци. По пътя за Божия гроб Св. Николай извършил чудеса - с молитва укротил разразилата се буря, възкресил един моряк, паднал от корабната мачта. Съществува предание, че по време на пребиваването си в Палестина, той пожелал веднъж през ноща да се помоли в храма. Когато пристъпил към вратите му, заключени с катинар, ангел Господен се докоснал до църковните двери и те се отворили сами.
Светителят помагал и на хора, които не познавал. Веднъж един кораб, плаващ от Египет за Ликия, бил застигнат от страхотна буря. Никакви човешки сили не можели да го спасят, но моряците горещо се молили на Св. Николай, - и ето, той се появил на палубата, влязъл в кабината, взел кормилото в свои ръце и управлявайки кораба благополучно стигнал ликийското пристанище.
Като архиепископ Св. Николай Угодник се прославил и като омиротворител на враждуващите и освободител на пленниците и невинно осъдените.
Св. Николай е също хранител на гладните. Когато в Ликия настъпил страшен глад, добрият пастир, за да спаси гладуващите, направил чудо. Един търговец натоварил голям кораб с храни и в навечерието на отплуването, нейде на Запад, видял в сън Св. Николай, който му наредил да остави целия корабен товар на Ликия, защото купува всичките му храни и като предплата му дава три големи златни монети. Търговецът разбрал, че е получил заповед свише и изпълнен с послушание отплувал за Ликия.
На 6 декември 342 година великият светител се представил Господу на преклонна възраст. Бил погребан в храма на гр. Мир. Тялото му останало нетленно, и до днес то източва целебно миро. През 1087 г. мощите на св. Никола̀ са пренесени в Бари, Италия, където се намират и сега, съхранявани в нарочно построена, посветена на светеца базилика.
В православната вяра на българите светецът Николай, чието име означава "Побеждаващ", се почита и като патрон на рибарите. Според народно-християнския мит за подялбата на света, нему се паднали моретата, реките, езерата. Той е господар на целия подводен свят - рибите и водните демони. На този ден на трапезата се поднася риба, чието тяло е покрито с люспи (най-често това е пълнен шаран).
Люспи от шарана на Никулден трябва да се скрият в портфейла, за да се множат парите в него през цялата година. При почистването на рибата пък се внимава люспите да не паднат на пода, защото, който ги настъпи по невнимание, ще се разболее.
ИМЕН ДЕН ПРАЗНУВАТ: Николай, Никола, Николина, Николинка, Никол, Николета, Ненка, Кольо, Нико, Нено