Гроб, покрит с масивни дялани камъни, свързани с железни скоби, разкрива в момента екипът на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителни разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика. Първоначалните предположения са, че е от I-II век и че има иманярски опити за проникване още през Античността. Това съобщиха археолозите от Archaeologia Bulgarica.
От началото на април, екипът на професора извършва спасителни разкопки в античния град Хераклея Синтика. Те се налагат заради инвестиционно намерение на "Булгартрансгаз".
Вижте новите находки, открити в Хераклея Синтика СНИМКИ
Показаха реставрираната статуя, открита в Хераклея Синтика СНИМКА
За БТА професорът уточни, че в момента проучват гроба, който е римски.
"Имам известни опасения, че е нарушен от древни иманяри, защото в покривната плоча, която е дебела и стабилна, има дупка, направена най-вероятно с лост. В момента проучваме гроба във вътрешността, за да се провери дали са останали антични предмети", каза още ръководителят на разкопките.
"Работим бавно и методично. Всичко трябва да се документира", уточни професор Вагалински и добави, че гробът е интересен, защото е направен много старателно, с каменна рамка.
"Всички погребения в участъка, в който работим, бяха нарушени от древните иманяри. Очевидно, древните са знаели къде да тършуват. Даже са знаели в коя част на гроба са по-ценните предмети, защото част от погребенията и гробовете, които проучихме, са само частично нарушени", разказа още професорът, който уточни, че керамичните съдове не са докоснати.
"Откритият гроб е добра новина. Некрополите попълват знанията ни за погребалния обред на хераклейци през римската императорска епоха, когато градът цъфти. Този гроб е първият, който не е нарушен от иманяри. Изглеждаше много обещаващ, защото когато го проучвахме, видяхме, че има запазена плоча. Той е най-стабилният от тези, които досега сме намерили. Древните грабители не са си направили труда да местят тази тежка плоча. Просто са я разбили с лостове, за да тършуват с ръце, доколкото могат. Първоначалните предположения са, че гробът е от I-II век и че има иманярски опити за проникване още през Античността", разказа още професор Вагалински.
В края на април плетена верижка и метални халки бяха открити от екипа на проф. Вагалински при разкопки в Хераклея Синтика. Това каза тогава археологът и уточни, че находките са били премесени с изгорели кости в една от урните, намерени в Западния некропол на античния град.
"От погребенията с кремация имаме любопитни, интересни находки. Намерихме глинени лампи с хубави изображения на Херакъл, който се бори с Лернейската хидра. Това е известен мит за втория му подвиг, извършен по поръка на Евристей. На една от лампите имаме изобразено орле с разперени криле. Това са римски лампи от I-II век", разказа още проф. Вагалински.
Досега археолозите са се натъкнали на около 13 кремации и 4 погребения с трупополагане, всички от периода около новата ера докъм II век. Сред предметите, оставени в гробовете, има бронзови пинсети (сравнително необичайно), глинени балсамарии и лампи, някои с разпознаваеми сюжети.