Деменцията и болестта на Алцхаймер са сложни невродегенеративни заболявания, които засягат милиони хора по целия свят. Има много фактори, които могат да забавят, та дори и да предотвратят, болестта.

Проучване установява, че хранителните навици на хората на средна възраст са най-силният предсказател за вероятността от развитие на деменция.

Тези, които имат към диетата си високо съдържание на пълнозърнести храни и зеленчуци са най-защитени от болестта, която ограбва паметта в по-късния етап на живота.

Доказано е, че малки промени, като например добавяне на още една порция зеленчуци на ден към вечерят, могат да намалят риска от лоши резултати в тестовете за мозъчна функция с четири процента. Д-р Кели Кара, която работи по проучването в САЩ, казва: „Подобренията в диетичните модели да повлияят на когнитивните резултати и да помогнат за смекчаване или намаляване на когнитивния спад в по-късните години.“

Но консумирането на повече зеленчуци не е единственият начин да намалим риска.

Ето какво друго помага за това:

ШОКОЛАДА: Яденето на шест квадратчета черен шоколад може да увеличи паметта с десет процента, установи проучване от Харвардския университет. Това е така, защото шоколадът съдържа флаваноли – антиоксиданти, които неутрализират вредните молекули, които увреждат клетките и водят до Алцхаймер.

МИЕНЕТО НА ЗЪБИ: Поддържането на добра орална хигиена не само ви прави по-приятна компания, но може също да помогне за здравето на мозъка ви. Смята се, че заболяването на венците увеличава риска от редица състояния, включително Алцхаймер, сърдечни заболявания, рак на панкреаса и диабет. Проучване от Нюйоркския университет показва, че възрастните със загуба на зъби са с 1,28 пъти по-висок риск от деменция. Експерти препоръчват да мием зъбите си два пъти на ден по две минути, да използваме конец за зъби и да посещавате зъболекар на всеки шест месеца.

СПАНЕТО: Спането от седем до осем часа сън на вечер е от съществено значение за намаляване на риска от деменция. Анализ, публикуван в списанието Нейтър Комюникейшън, сочи, че тези, които спят по-малко от 6 часа на вечер имат 30% повече шанс да развият деменция.

МЕДИЦИНСКИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ: Високият холестерол е свързан с повишен риск от деменция, затова експерти препоръчват чести медицински прегледи и изследвания. При наличие на висока стойност на холестерол може да се предпишат лекарства или да се направят промени в начина на живот, които ще спомогнат както за предпазване от деменция, така и да се намали теглото и консумацията на алкохол.

ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ЕТЕРИЧНИ МАСЛА: Поставянето само на няколко капки етерични масла, като например от лавандула, върху възглавницата ви също помага. Участниците в проучване на Калифорнийския университет от 2023 г., които са били изложени на аромата в продължение на два часа за период от шест месеца, са забелязали 226% подобрение в паметта си.

ЯГОДИТЕ: Фаворитът на Уимбълдън е не само вкусен, но също така съдържа съединението пеларгонидин, което предотвратява неврофибриларни (тау) заплитания в мозъка.

Тези натрупвания, които са едни от отличителните белези на болестта на Алцхаймер, се намаляват от противовъзпалителните ефекти на яденето на ягоди, според проучване от 2022 г. от университета Ръш в Чикаго.

ИЗБЯГВАНЕТО НА ПРЕКАЛЕНО МНОГО ГЛЕДАНЕ НА СЕРИАЛИ: Няма нищо по-добро от това да изгледате епизодите на любимото си предаване, но не го правете твърде дълго. Проучване от 2018 г. от биомедицинска база данни UK Biobank установява, че хората, които гледат повече от четири часа наведнъж, са с 24% по-склонни да развият деменция, тъй като това е „пасивна дейност“.

Вместо това се препоръчва да прекарате един час в сърфиране в мрежата, тъй като това е „по-висока когнитивна задача“.

РАЗХОДКИТЕ НАВЪН: Ако „ловим“ слънчеви лъчи, дори и само за девет минути на ден, ще повишим нивата на витамин D. За това твърдят учени, позовавайки се на проучване от 2019. То сочи, че хора, които имат дефицит на слънчевия витамин, са с 30% по-склонни да развият деменция, тъй като телата им са по-малко способни да изчистват амилоидните плаки от мозъка.

Други начини да понижите риска от развитие на деменция са: кръстословиците, отказа от тютюнопушене и гушкането с домашни любимци.

УЧИЛИЩЕТО: Проучванията показват, че колкото повече години образование има някой, толкова по-малък е рискът от деменция. Тъй като деменцията ни засяга, като блокира и унищожава мозъчните нервни клетки и връзките между тях. Ако можем да увеличим броя на нервните клетки и новите връзки, ако един път бъде блокиран от деменция, мозъкът ни има други, които да използва.

НОВИТЕ УМЕНИЯ: Хората, които прекарват повече време в изучаване на нещо ново, са склонни да развиват по-здрави мрежи от връзки и нервни клетки в мозъка си.

НИСКОТО КРЪВНО НАЛЯГАНЕ: Контролът на високото кръвно налягане около 30-те и 40-те години може да намали риска от деменция, показват изследвания.

Можете да проверите кръвното си налягане в кабинета на Вашия лекар или в някои аптеки.

НИСКИЯ ЗВУК: Експертите откриха връзка между загубата на слуха и повишения риск от деменция. Всъщност хората със загуба на слуха на средна възраст могат да бъдат до пет пъти по-склонни да го развият.

Постоянното излагане на прекомерно силен шум, например от музика или концерти, може да доведе до увреждане на вътрешното ухо. Това засяга невронните пътища, които водят до мозъка, което води до повишен риск от деменция.

ИЗБЯГВАНЕТО НА ОТБОРНИТЕ СПОРТОВЕ: Проучвания в световен мащаб са открили пряка връзка между травмите (най-вече на главата), причинени от отборния спорт, и увреждането на мозъка. Те могат да допринесат за риска от развитие на деменция, според текущи изследвания в световен мащаб.

СМЕХА: Изразът „Смехът е здраве“ вече има буквално значение. Независимо дали разказваме вицове или гледаме комедия смехът може да помогне на мозъка ни. Смеенето е лек с лошото настроение и депресията, които са предпоставки за деменцията.

СОЦИАЛИЗИРАНЕТО: Изследване от Университетския колеж в Лондон установява, че срещите с нови хора и увеличаването на времето, прекарано в общуване, могат да помогнат за забавяне на появата на заболяването, намалявайки риска с между 30 и 50 процента.

Други начини са и излизането с приятели, свързаността с хората и участието в групови упражнения.

СРЕДИЗЕМНОМОРСКАТА ДИЕТА: Високата консумация на сол се свързва както със сърдечни заболявания, така и с деменция. До 75 процента от солта, която консумираме, се намира в преработени храни. Сдружението на Алцхаймер препоръчва да се придържа към средиземноморска диета, която може да намали риска от деменция с 23 процента.

Средиземноморската диета се състои се от висока консумация на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, умерен прием на мазна риба и млечни продукти и нисък прием на месо, захар и наситени мазнини.

ОТСЛАБВАНЕТО: Установено е, че наднорменото тегло на възраст между 35 и 65 години увеличава риска от деменция с до 30 процента.

Загубата на между пет и десет процента от наднорменото тегло може да намали риска.

ЗА СЪВЕТИ ЗА ОТСЛАБВАНЕ СЕ КОНСЛУТИРАЙТЕ С ВАШИЯ ЛИЧЕН ЛЕКАР.

ПСИХИЧНОТО ЗДРАВЕ: Установено е, че депресията удвоява риска от деменция в по-късен живот. И двете засягат едни и същи области на мозъка и намаляват способността за изпращане на съобщения между нервните клетки.

Лечението на психични заболявания може да поддържа физическото и психическото здраве под контрол.

ПИСАНЕТО С НЕДОМИНАНТНАТА РЪКА: Странно, но факт. Извършването на задачи с недоминантната ръка също може да помогне. Неврологът д-р Рахул Джандиал казва, че помага чрез „изграждане на мозъчни връзки“.

Превод: GlasNews.bg