Край бреговете на Западна Индия са открити останките на древна цивилизация, която мнозина смятат за изгубена.
Това, което се описва като огромен град, дълъг повече от пет мили и широк две мили, е открито на 36 метра под водата в залива Кхамбхат (известен преди като залива Камбай).
Най-вълнуващата част от откритието, направено от Националния институт по океански технологии (NIOT) през декември 2000 г., е, че то може да пренапише човешката история такава, каквато я познаваме.
Въпреки това, повече от две десетилетия след забележителната находка, експертите все още не могат да определят възрастта и значението на археологическия обект, известен като Културен комплекс в залива Кхамбат (ККЗ).
Структурите, подобни на град, са открити случайно от NIOT при извършване на рутинни проучвания на замърсяването в региона.
Използвайки сонарна технология, екипът идентифицира огромни геометрични структури дълбоко в морското дъно.
Отломките, открити на мястото, включват керамика, мъниста, скулптури, части от стени и човешки кости и зъби, като въглеродното датиране установява, че те са на възраст близо 9500 години, съобщи тогава BBC News.
При обявяването на откритието на 19 май 2001 г. тогавашният министър на науката и технологиите на Индия Мурли Манохар Джоши заяви, че руините принадлежат на древна цивилизация.
Според него това би било дори по-старо от цивилизацията от бронзовата епоха в долината на Инд (известна още като Харапан) - най-ранната известна досега градска култура на индийския субконтинент и една от трите най-ранни цивилизации в света, заедно с Месопотамия и Древен Египет.
Бадринарян Бадринарян, който по това време е главен геолог на научния екип на NIOT, пише в статия за Archaeology Online: „От десетилетия археолозите спорят за произхода на мистериозната цивилизация „Харапан“ (долината на Инд), която процъфтява на територията на днешен Пакистан и Северозападна Индия от около 3000 г. пр.
„Сега [нашите нови открития] сочат, че харапаните са произлезли от напреднала майчина култура, процъфтяла в края на последния ледников период, която след това е била потопена от покачващото се морско равнище преди началото на „историята“.“
Той продължава: „Обикновено се смяташе, че добре организирана цивилизация не би могла да съществува преди 5500 г. [преди наши дни]. Мнозина не бяха склонни да приемат, че митовете за потопа, споменати в много древни религиозни писания, съдържат някакви зрънца истина.“
Той обаче настоява, че откритието, направено от него и колегите му, „ясно доказва съществуването на древна цивилизация, която е била потопена в морето“.
И все пак, казва той, „консервативните археолози трудно приемат“, че съвременните научни техники са успели да направят такова голямо откритие.
„Първоначално, когато бяха показани изображенията на подводните структури от страничния сонар, някои го нарекоха магия на компютърния софтуер“, спомня си Бадринарян.
„Когато бяха събрани и показани стотици артефакти, те изразиха мнение, че древната река може да ги е пренесла!“
Подчертавайки строгостта на работата на екипа си, той продължава: „Бяха предприети подробни научни изследвания, за да се докаже, че артефактите са на място.
„Критиката ни накара да приложим най-модерните технологии и научни методики, налични в света, които напълно потвърдиха нашите открития, а резултатите бяха публикувани като научни статии в реномирани международни списания.“
Сонарът за странично сканиране може да създава изображения с невероятно висока резолюция на обекти на морското дъно(lcocean)
И наистина, други експерти са потвърдили поне някои от направените заключения.
През 2002 г. в разговор с Frontline индийският държавен служител и водещ експерт по древното писмо на Инд Ираватам Махадеван признава, че сонарните снимки разкриват структури, които най-вероятно са били построени от хора.
„Първо, има поредица от квадрати, които [Бадринарян и колегите му учени] тълкуват като селище в мрежа“, казва той.
„Аз не съм археолог, още по-малко подводен археолог“, признава той, но все пак: „Много е трудно да си представим, че в природата се среща поредица от квадратни цокли с мрежовидни структури, простиращи се на няколко километра.“
И все пак, когато става дума за много от артефактите, включително скъпоценни камъни, Махадеван и други са съгласни, че те биха могли да бъдат „измити“ от друго място.
Може би най-спорното „доказателство“ е под формата на едно-единствено парче дърво.
Тази дървесина е датирана с въглероден двуокис на възраст 9500 години, което много експерти използват, за да определят възрастта на целия обект.
И все пак друг специалист по Инд - Аксо Парпола от Университета в Хелзинки - посочи, че тук трябва да се зададат ключови въпроси.
В отделно интервю за Frontline той казва: „Първо, може ли възрастта на дървесината, намерена под водата, да се съотнесе към древността на обекта?
„Второ, това едно доказателство достатъчно ли е, за да се направи заключение за древността на обекта?
„На трето място, подводният обект сигурен ли е, за да се определи древността на обекта?“
След това той попита: „Могат ли радиовъглеродното датиране (което се използва в този случай) и термолуминисценцията (която ще се използва за керамиката, намерена на обекта) да дадат надеждни датировки за древни периоди?“
След това той признава: „Видях някои интересни материали, които изглежда се срещат само на това място, а не в околните райони. Но проблемът с това място е, че има много силно влияние на приливите и отливите и пясъците се разместват постоянно.
„Така че, когато откриваме плоски обекти тук, ми се струва напълно възможно това сплескване да е направено от пясъчната дейност - ерозия от пясъка.
„Дори дупките, които открихме в камъните, получени от този район, може да не се дължат на човешко пробиване. Възможно е плосък предмет да е залепнал за камъка и да е започнал да се търкаля заради дейността на водата (теченията). Така че тези дупки може да са се появили по естествен път.“
И все пак, въпреки скептицизма на хора като Парпола и Махадеван, много ентусиасти се впуснаха в откритието с голямо вълнение.
Противоречивият режисьор Греъм Хенкок настоява пред BBC News, че доказателствата са убедителни:
„Океанографите“ установиха, че имат работа с два големи блока с очевидно създадени от човека структури", каза той.
„Градове от такъв мащаб не са известни в археологическите записи допреди около 4500 години, когато в Месопотамия започват да се появяват първите големи градове.
„Не е известно нищо друго от мащаба на подводните градове в Камбай. Първите градове от историческия период са толкова далече от тези градове, колкото днес сме далече от египетските пирамиди.“
Това, подчертава той, би могло да доведе до огромни смущения в сегашните ни исторически хронологии.
„В това откритие има огромен хронологичен проблем“, каза той. „Това означава, че целият модел за произхода на цивилизацията, с който работят археолозите, ще трябва да бъде преработен от нулата.“
Въпреки това археологът Джъстин Морис от Британския музей заяви, че е необходима още много работа, преди обектът да бъде категорично класифициран като принадлежащ на общност на 9000 години.
„От културна гледна точка в тази част на света не е имало цивилизации преди около 2500 г. пр. Това, което се случва преди това, се състои главно от малки, селски селища", казва още той.
Морис също така изтъкна, че процесът на датиране с въглерод С14, използван за определяне на възрастта на много от артефактите на обекта, не е лишен от грешки.
Въпреки това 23 години след откриването на находката все още не е направено категорично заключение.
Отчасти това се дължи на факта, че проучването на обекта е много трудно поради разположението му в изключително коварни води със силни течения и приливи и отливи.
И все пак Джоши и други настояват, че истината трябва да бъде установена.
„Трябва да разберем какво се е случило тогава“, казва той. „Къде и как е изчезнала тази цивилизация.“