Стотици милиони ще посрещнат Рождество Христово по целия свят и през тази, изпълнена с необичайни събития година.
Пред коледната елха, символизираща празника отново ще се съберат близки, за да отпразнуват един от най-светлите християнски и семейни празници.
По целия свят от Балканите до Скандинавия, от далечния север до крайбрежията на Аржентина, народите имат свои специфични традиции за деня.
Обичаите са най-различни в зависимост от изповядваната разновидност на християнството, от културата на държавата и манталитета на жителите, но навсякъде са обединени от светлината на празника, от усещането на близост с роднини и приятели.
В идеята да почетат уникалното събитие – Раждането на Спасителя, всички приготвят празнична трапеза, украсят се домове и празнични елхи, пеят се песни, приготвят се характерни гозби, спазват се вековни традиции.
С различни обичаи, събитието, от което ни разделят хиляди години оживява в съвременния свят.
Даряват се подаръци на малки и големи, придружени с лакомства, носени от Добрия Старец – Дядо Коледа, Сейнт Николас, Дядо Мраз.
Ето как празнуват някои от народите по света:
Австрия
В страната се ражда известната коледна песен „Зимна нощ“, изпълнена за пръв път в църквата „Свети Никола“ в Обендорф, близо да Залцбург, през 1818 г. Днес тази песен е символ на празника и се пее из целия свят.
Красива е традицията свързана с украсата на гарите, чрез нея австрийците пожелават щастлив празник на всички пътници, които в „Святата нощ“ отсъстват от домовете си.
Коледните приготовления започват от 6 декември, когато и в Австрия, както и България, се празнува денят на св. Никола. Според легендите светецът ,придружаван от страшно същество, подобно на дявола, обикаля къщите и пита дечицата дали са били добри или лоши. Добрите биват наградени - получават бонбони, сладки и ядки.
В Австрия, Коледа е свързана неразривно с построяването на яслата, където младият Христос се ражда.
В нощта преди Коледа по къщите минават певци на традиционни коледни песни, а накрая всички отиват в близката църква, за да посрещнат Рождеството.
Децата трябва да са търпеливи, камбаните на храма трябва да зазвънят и чак тогава може да отворят своите подаръци.
На празничната трапеза се поднасят шаран със сос от бира, хляб с джинджифил и щрудел.
Италия
Празникът в страната е традиционно семеен. Много често италианци се връщат от чужбина за да бъдат със своите близки за празничната нощ. Самото честване трае дни наред.
Децата репетират тържествени песни за концерта в църквата. Във всяка къща се приготвя място за яслата. Най-символична е тази на площад „Свети Петър” във Ватикана. За направата й всяка година се ангажират различни майстори и артисти.
На други места в сцената на Рождеството са добавени елементи от събития и личностите на годината
За Коледа в менюто на италианците присъстват риба и различни видове месо. Характерен е сладкишът „панетоне" - вид козунак с грозде и мандарини.
Подаръците за децата ги носи не Дядо Коледа, а самият младенец Исус, който идва през нощта, когато всички спят.
Затова масата никога не се раздига в тази нощ, тя остава пълна с ястия и сладкиши, за да може Исус Христос да се подкрепи за здравето на обитателите на дома.
Коледните пазари затварят вратите си с красиво шествие, чак вечерта на 5-и януари.
Германия
В Германия се подготвят с коледното настроение още с настъпването на декември. Четири недели преди Коледа, германците започват да правят коледни венци, които закачат на входните си врати. Венци от борови клонки се разполагат и вътре в домовете.
Върху всеки венец се поставят по 4 свещи. Всяка неделя, оставаща до Коледа, се пали по една свещ до настъпването на Святата нощ.
Друг незаменим символ, без който днес празникът няма да е същият е коледната елха, в миналото на мястото на съвременните играчки, домакините поставяли, като украса бонбони и курабии.
За празничната трапеза германците приготвят традиционни хлябове, захаросани плодове, бисквити, различни местни печива . Не трябва да забравяме и знаменития щолен.
Децата разбира се, очакват желаните подаръци. Те оставят обувките си пред вратата, а на сутринта послушните ги намират пълни с лакомства, а по-палавите със съчки.
Според еднае легендите Христос праща своите ангели да обикалят Земята в цялата нощ, а традицията повелява децата да се обличат в бяло и да обикалят къщите за здраве и късмет.
Англия
Във всеки дом има накичена елха за радост на всяко дете. Дядо Коледа, облечен с дълга червена или зелена роба, оставя подаръците в специално приготвени коледни чорапи, закачени около камината. За да остави подаръците, на него му се налага да премине през комина.
Традиционното празнично меню е представено от пълнена патица или пуйка с гарнитура от печени картофи да десерт откриваме пудинг. В него всяка домакиня пъхва монета от шест пенса.
В навечерието на Коледа и на следващия ден по улиците могат да се видят многобройни карнавали и тайнствени пиеси в които играят маскирани актьори.
В Ирландия, католиците имат обичай да осветяват изцяло прозорците си. След семейната молитва, свещичката на най-малкото дете или на най-младия от компанията се поставя в центъра на масата, а всички останали свещи се поставят на ръба на прозорците. Това се прави за да се посочи пътя на Дева Мария и Йосиф в нощта.
Холандия
От векове насам Дядо Коледа, или Синтер Клаус, както е известен в страната на лалетата, идва от Испания, още по средата на ноември.
Всички, дори и кралицата, го посрещат на пристанището. Едва пристигнал, добрият старец започва проверка, дали децата са послушни.
Той разполага едва с три седмици - до 6 декември, за да прецени кой заслужава подарък и кой не.
В деня на отпътуването му всички деца излизат на улицата, размахват знаменца, пишат му писма. Атмосферата на тържественост се допълва от звъна на черковни камбани и оръдейни залпове.
Приготвят се чифт обувки, пълни със сено и моркови за кончето на Дядо Коледа. Бисквити и бонбони, хвърлени в дворовете, предвещават минаването му през квартала. Негов незаменим спътник е Черният Пиет, с чиято помощ дори непослушните деца получават подаръци.
Франция
Дядо Коледа в страната е наричан Пер Ноел. В църквите традиционно се разиграва театрална пиеса разказваща историята на Рождеството.
Във всеки дом също присъства възстановка на яслата.
За Франция е характерен, традиционно приготвяния специален сладкиш, наричан buche de Noеl – с формата на дръвче.
Трапезата се слага след полунощ, а на нея има пуйка, патица, задължително гарнирани с кестени, пастети, шунка и други ястия в зависимост от региона.
Гърция
Празникът Рождество Христово в Гърция започва на 25 Декември. Празнуват с голямо настроение, домовете, сградите и улиците се украсяват пищно, подготвят се специални коледни ястия и всички се молят за прогонването на лошите неща от живота и късмет през новата година. Традициите са много и разнообразни, в различните региони на страната.
Една от тях е „Почистване на камината“ – тя се среща и днес. Почиства се огнището изцяло, като се вярва, че се изхвърлят всички миналогодишни зли духове и демони.
В нощта преди Коледа, когато цялото семейство се събира около камината, най-възрастния запалва огъня.
Коледните песни в Гърция, се изпълняват от деца и младежи по време на тези празнични дни.
По време на празничните дни, деца и младежи изпълняват коледни песни. Месец преди коледа те се събират по квартали и учат традиционни песни.
След това, по време на Коледа обикалят от къща на къща и пеят за здраве. За награда получават подаръци. Този обичай наподобява песните на българските коледари.
Характерно ястие са зелевите сърми наричани „лаханосарма". Счита се, че те символизират Христос, обвит в пелени.
Към коледната трапеза се прибавя маслена солена торта, компот от сушени плодове, коледен кляб с ядки и стафиди. Също така и Христопсомо – сладък хляб, без сметана.
За трапезата се приготвя свинско печено, пуйка пълнена с ориз, кестени и стафиди, сладка торта и варено жито със захар.
Португалия и Испания
Португалците вярват, че в коледната нощ на гости идват душите на мъртвите роднини. Хората оставят на масата хляб и плодове, за да може починалите да си хапнат.
Коледните празници завършват на 6 януари, когато жените месят специален хляб и поставят дребна монета в него. Който намери паричката, трябва да почерпи цялото семейство и да плати Коледната вечеря следващата година.
Тържествата за Коледа в Испания започват на 13 декември. Тогава е денят на Света Лусия, покровителка на светлината.
След вечерята на Бъдни вечер испанците излизат на улицата да наблюдават танцьори на специфичен танц, наречен хота. Хората в страната почитат кравите, защото според преданието, когато Исус се родил кравата в обора топлила бебето с дъха си в мразовитата нощ.
Русия
На трапезата за празника се състои от 12 ястия, всяко едно от които символизира един от светите апостоли. Освен Дядо Мраз и неговата внучка Снежанка, друга фигура навестява руските домове - Бабушка. Тя отказала да последва Витлеемската звезда, когато Христос се родил и до днес се скита да търси яслите. Бабушка се отбива във всеки дом, където има деца, мислейки, че там е Божият син.
В Русия празникът се празнува на 7 януари, заради различния календар използван от църквата, а освен посещението на тържествена литургия и приготвяне на трапеза, е време и за гадаене.
Една от най-популярните руски коледни традиции е "предсказанието" за Бъдни вечер. Дните Рождество до Богоявление се наричат "святки" – и имат дълбоки езически корени.
Древните славяни вярвали, че през това време духовете ще им помогнат да разгадаят бъдещето, някои от обичаите са оцеляли и до днес.
Унгария и Чехия
Според преданията чешкият Дядо Коледа се спуска от небето по златно въже, следван от един ангел и един дявол.
Младите момичета в Чехия гадаят бъдещето си, като на 4 декември поставят черешова клонка във вода. Ако тя цъфне до Коледа, следващата година ще срещнат съпруга си.
Миколаш се нарича образът на Дядо Коледа в Унгария. Традиционно той посещава домовете в нощта на 5 декември, в навечерието на Никулден.
Навръх Коледа унгарските деца обикновено поставят ботуш на перваза на прозореца, в който добрият старец Миколаш ще постави различни лакомства.
В Унгария украсяването на коледното дърво става на Бъдни вечер. Традиционната вечеря включва рибена чорба.
Аржентина
Коледата в страната е непрестанна фиеста, свързана с много песни и танци. Честването на празника официално трае 12 дни и завършва на 6 януари – с деня на Тримата крале.
Палят се много лампички, поставя се най-различна украса. В Аржентина не украсяват елха, а вечно зелени дръвчета със сняг, направен от памук.
На коледната вечеря цялото семейство се събира в лятната градина. Сервира се люто печено прасенце или късчета месо с чесън и твърдо сварени яйца, които са традиционните блюда на аржентинците.
Подаръците идват чак на 6 януари. Тогава малките деца оставят обувките си под коледното дърво или до леглото, за да може Дядо Коледа да пусне в тях много играчки и бонбони.
В знак на благодарност пред вратата малчуганите оставят вода и сено.
Уникална традиция е създаването на красиви хартиени фенери, които се запалват и пускат в небето.
Мексико
Подготовката за Коледа започва от 16 декември. Къщите се обкичват със зелени растения, мъх, разноцветни фенери и в средата на хола се поставя една ясла. Децата носят малки статуи на Йосиф и ДеваМария и ходят от къща на къща, което символизира търсенето на подслон от двамата в Коледната нощ.
В самата нощ децата и младежите играят играта „Пината" -това са малки глинени гърнета, пълни с бонбони и малки подаръци, окачени за тавана. Всяко дете със завързани очи трябва да счупи едно гърне, за да вземе бонбоните и подаръка.