Измамите и нередностите при гласуване са сериозна заплаха за доверието в демократичните процеси. Обикновено зад подобни проблеми стоят човешки грешки или злонамерени действия. Но при федералните избори, проведени през 2003 г. в белгийския град Схарбек, причината за необяснима аномалия се оказва неочаквана – Слънцето.

Години по-късно, през 2017 г., професор Бхурат Бхува от университета Вандербилт в Тенеси представя изключително интересна теория на годишната среща на Американската асоциация за напредък на науката. 

Той предлага обяснение за случая, при който един от кандидатите на изборите внезапно получава точно 4 096 допълнителни гласа – брой, който няма никакво логично или математически основание да се появи.

Първоначално служителите, отговарящи за изборите, не успели да открият рационално обяснение. Аномалията била обяснена като резултат от „спонтанна произволна битова инверсия“ – технически термин, който най-общо значи, че нещо се е объркало в електронната система, но никой не знае какво точно и защо.

Бхува, специалист по ефектите на космическата радиация върху електронни устройства, предполага, че причината може да е т.нар. SEU – „Single Event Upset“ (единично събитие на смущение). 

Това се случва, когато високоенергийна йонизираща частица – излъчена от Слънцето – проникне в атмосферата и удари чувствителна част от електронната схема на устройство. 

В този случай – машината за гласуване. 

Такава частица може да „обърне“ бит в паметта – тоест да промени нулата на единица или обратното, което води до фалшиво отчитане на данни – например, внезапна поява на хиляди несъществуващи гласове.

Макар и теорията да не може да бъде напълно доказана постфактум, тя изглежда най-правдоподобна в контекста на пълната липса на други логични обяснения. 

Това събитие, макар и изолиран случай, повдига важни въпроси за надеждността на електронното гласуване.

Професор Бхува предупреждава, че подобни ефекти от слънчевата радиация може да се случват много по-често, отколкото си мислим – но да остават незабелязани. Освен системите за гласуване, те биха могли да повлияят и на други технологии, от мобилни телефони до комуникационни сателити и дори цели енергийни мрежи.