Котките са един от най-предпочитаните домашни любимци по нашите ширини. И има за какво. Те са пухквави, сладки, игриви и много забавни.

Не случайно едни от най-гледаните видеа в света са именно с тяхно участие.

Има един вид котки, които приличат на домашни, но всъщност са диви. А има хора, които смятат, че уличните котки са такива. Всъщност не е така.

От НПО "Дивите животни" са се постарали да обяснят разликата между тях, след като наскоро са имали подобни случаи, както и един див "пациент"

"Удивително е колко много хора смятат, че дивата котка е просто "лоша котка". Почти всеки ден ни търсят за бездомни котки, твърдейки, че те са диви, защото са навън.

Дивата котка (Felis silvestris) е видът, който се среща у нас в диво състояние. След последните ревизии в систематиката, които са базирани на генетични изследвания, Дивата котка (Felis silvestris) и Домашната котка (Felis catus) окончателно са разделени като два отделни биологични вида.

Дивата котка е местен, европейски вид, който не подлежи на опитомяване, дори и ако бъдат взети съвсем малки котета. Домашната котка е доста далече генетично и произхожда от Африканската дива котка (Felis lybica), чието опитомяване и одомашняване от човека е започнало преди хиляди години.

Котките, които днес са ни познати като домашни любимци, скитащи бездомни и дворни котки, се водят вече отделен вид - Домашна котка (Felis catus), отдавна видоизменен от дивите му предци. Домашната котка е преживяла хиляди години кръстосване, с помощта на човека и по естествен начин. Човекът е създавал породите като е кръстосвал котки с различни белези.

При дивите животни, включително дивата котка, породи няма, има един вид, който понякога има подвидове, но породите при животните са плод на селекция от човека.

Дивата котка е значително по-едра от домашната, нравът е на абсолютно диво животно (не просто лоша котка) и обгрижването по време на лечение си е истинско предизвикателство. Характерните белези са: розов нос, тъмна линия по гърба, която прекъсва преди опашката, черни пръстени на опашката, които не са сляти по никакъв начин, много пухкава опашка и черен заоблен връх на опашката.

Дивата котка не навлиза в населените места, тя е предимно горски обитател, но може да бъде засечена да ловува в полетата и храсталаците около горите. Проблемът е, че размножаването на двата вида е доста сходно и те безпроблемно създават хибриди помежду си, заради което Дивата котка е заплашена от изчезване като вид, гените и ще бъдат претопени буквално.
 
Този хубав мъжкар на снимката, е намерен с тежка черепно-мозъчна травма и от известно време е на лечение при нас, вече е добре. Ще изчакаме да натрупа тегло, че направо е наполовината на нужното. Снимката не показва колко е огромен всъщност."