Според проучване, проведено от OnePoll, 68% от анкетираните съобщават, че държат сладолед във фризера си през цялото време. Разбира се, повечето хора знаят, че сладоледът не е напълно здравословен, но как точно се отразява ежедневното му ядене на организма не е толкова ясно. Наистина ли е толкова лош навик да ядете пълна купа сладолед всяка вечер?
Дипломирани диетолози обясниха как ежедневната консумация на сладолед влияе на тялото, пише Parade.
Диетологът Кийрън Кембъл твърдо вярва, че всички храни могат да бъдат част от цялостна питателна диета, така че не е нужно да се отказвате от сладоледа. Основното нещо е умереността. Когато става въпрос за това как яденето на сладолед всеки ден влияе на тялото ви, Кембъл казва, че зависи от размера на порцията. Има разлика между яденето на една порция на вечер и три порции на вечер.
Кембъл казва, че цялостната ви диета също има значение. Някой, който яде бедна на хранителни вещества диета и завършва деня си със сладолед, ще има различни здравни резултати от някой, който яде богата на хранителни вещества диета и завършва деня си със сладолед. Имайки предвид тези два фактора, яденето предимно на богати на хранителни вещества храни и малка порция сладолед всяка вечер вероятно няма да има много отрицателни ефекти върху тялото. Но когато голяма порция се яде в допълнение към други бедни на хранителни вещества храни, вероятността от отрицателни последици за здравето е по-голяма.
„Основната причина за ограничаване на храни като сладолед са наситените мазнини и добавените захари“, обяснява Кембъл. Когато се консумират в излишък, наситените мазнини и захари влияят отрицателно върху здравето на сърцето, като повишават нивата на „лошия“ холестерол в тялото, каза тя. Това увеличава риска от инсулт, сърдечни заболявания и инфаркти.
Лошо за мозъка
Яденето на прекомерни количества храни с високо съдържание на наситени мазнини и добавени захари също има отрицателни ефекти върху мозъка, както по отношение на когнитивното, така и на психичното здраве. Ултрапреработените сладкиши, като сладолед, са свързани с по-високи нива на тревожност и депресия.
„Други изследвания на диети с високо съдържание на захароза, която е основният подсладител в сладоледа, показват, че консумацията на големи количества захароза влошава способността ви да се адаптирате към променящите се ситуации и може също да увреди краткосрочната и дългосрочната памет“, добавя Кембъл.
Вреден за червата
Една от причините, поради които яденето на твърде много сладолед може да повлияе негативно на мозъка, е връзката между червата и мозъка.
„Изследванията показват, че диети с високо съдържание на прости захари, като сладолед, могат да увеличат пропускливостта на тънките черва при здрави хора. Тази повишена пропускливост основно означава, че токсините могат да навлязат в кръвта и да причинят възпаление или други здравословни проблеми“, казва тя.
Някои марки сладолед използват емулгатори в продуктите си, които може да са тежки за червата ви. „Например, емулгатори като карбоксиметилцелулоза и полисорбат 80 могат да намалят разнообразието от бактерии в червата или да доведат до нискостепенно възпаление или колит при някои хора“, казва Кембъл.
Отново си струва да повторим, че най-важното е цялостната ви диета и количеството сладолед, което ядете. Кембъл повтаря, че тези отрицателни ефекти върху здравето са свързани с диетата и високите нива на наситени мазнини и добавени захари.
Как да намалим консумацията на сладолед
Ако искате да намалите консумацията на сладолед, диетологът Сара Шлихтер има няколко съвета.
- Първо, ако сте свикнали да ядете обилни ястия вечер, започнете с намаляване на размера на порциите. Преминаването от много сладолед към малко е по-лесно, отколкото пълното му премахване, което ще улесни придържането към диетата в дългосрочен план. Шлихтер казва, че може да бъде полезно да смесите сладоледа с нещо по-богато на хранителни вещества, като обикновено гръцко кисело мляко или банан.
- Диетологът отбелязва, че десертът често се яде по навик. Може толкова да свикнете да ядете сладолед след вечеря, че да се окаже, че изваждате кутията от фризера, без дори да се замисляте. Така че, когато се появи желание за сладолед, изчакайте 10 до 15 минути, преди да се отправите към фризера. Може да откриете, че причината да го искате е, че сте отегчени или стресирани.
- Шлихтер също съветва да следите колко балансирано се храните през целия ден. „Често, когато хората жадуват за нещо сладко късно през нощта или след вечеря, това е защото не са яли достатъчно през деня или дори на вечеря“, казва тя. „Целете се към три балансирани хранения със сложни въглехидрати, протеини, фибри и здравословни мазнини, както и балансирани закуски, за да запълните празнините между храненията.“