Трюфелите са вид изключително вкусни гъби с подземни грудки, които се отглеждат при много специфични условия. Има стотици сортове, но най-скъпите са черни от Périgord във Франция и бели от Umbria и Piedmont в Италия.
Според сезона, гъбите трюфел се делят на зимни и летни, като например:
Летния Tuber Aestivum разпространен на много места в България
Tuber Brumale с находища в Родопите, Стара планина и на други места
Tuber Uncinatum, който е зимен черен трюфел и също може да се намери у нас
Tuber Melanosporum – много рядък вид в България и невероятно ароматен
Гъбите трюфел са кръгли или с неправилна форма и големината им варира от орех до юмрук. Сезонът за повечето трюфели продължава от септември до май месец.
Какво знаем за гъбите трюфел
Черният тип трюфел се отличава със силен, устойчив и много различен аромат и леко орехов вкус. Така че, ако решите да си купите черни трюфели, бъдете сигурни, че вашето ястие ще придобие впечатляващ вкус.
Белият трюфел е доста по-рядък вид. Ето защо това е най-ценният вид трюфел. Външно наподобява йерусалимския артишок, има кафява кора и леки червени окраски. Белите трюфели имат още по-изразен аромат, отколкото тъмните. Високата цена на тези гъби се дължи на специфичните условия за техния растеж, метода на тяхното събиране, съхранение и, разбира се, изискания вкус и аромат. Най-популярен и скъп е видът Tuber Magnatum Pico, а това всъщност е латинското наименование на белите трюфели, както са известни в Италия. Цената на един килограм от тази гъба може да достигне 100 хиляди евро.
От времето на гърците и римляните тези гъби се използват в Европа като деликатеси, като афродизиак и дори като лекарствено средство. Те са сред най-скъпите натурални храни в света, което се обуславя от рядкостта им и специфичните условия за отглеждане.
Гъбите трюфел обикновено растат в условия на симбиоза с други дървета – върба, дъб, липа, череша. У нас се срещат в проветриви гористи местности с чакълести почви.
С какво са известни трюфел гъбите
Тези деликатесни и изключително интересни гъби са символ на лукса и доброто благосъстояние. Може да се каже, че те са отчасти привилегия за по-заможните хора, тъй като цените им не са от най-достъпните. В техния състав обикновено попадат витамини от В група – В2, В6, В12, както и магнезий, калий, фосфор и други елементи.
Съдържанието на стероиди пък обуславя леко стероидното им действие, което обяснява защо са се славили като афродизиак. Гъбите трюфел освен уникалните си качества са известни с различни по сила аромат и трайност, като при подходящи условия свежите трюфели могат да се съхранят около месец.
За да се насладите на това чудо на природата трябва да пробвате свежи, сурови трюфели (без термична обработка) малко след като са били събрани. Силата на вкуса на трюфела намалява с течение на времето и голяма част от него се губи, докато гъбите стигнат до пазара.
Ако нямате тази възможност обаче, то винаги може да изберете висококачествени продукти, които съдържат някой вид трюфел. Ето няколко предложения:
Балсамов оцет с бял трюфел, спрей Thracian Truffles – за екзотична нотка към вашата любима салата или предястие
Карпачо с черен трюфел Thracian Truffles – подходящо допълнение към ястия с месо, морски дарове и различни сосове
Паста с бял трюфел Thracian Truffles – отново добър избор за неповторим вкус, съчетан с различни видове месо, паста, брускети и ризото