Ще трябва ли скоро да се простим с любими плодове и зеленчуци? Райска ябълка заменя черешовите градини, а смокинята - кайсиевите. Овощари от цялата страна търсят алтернатива на традиционните сортове, които през тази година измръзнаха почти навсякъде. В разсадник в близост до Русе вече се опитват да развъждат стари български сортове, които са по-устойчиви на промените в климата, както и да отглеждат по-екзотичните райски ябълки и смокини.

Масовото измръзване на кайсиите и черешите тази година, сериозната суша през миналата, новите болести и вредители по овошките, са причина да се изкореняват цели градини в русенски регион.

"Около 850 декара са изкоренени. Част от тях са засадени наново, част от тях предстои да бъдат засадени следващите една или две години", обяснява за Нова Синан Вейсал, главен секретар на Областна дирекция „Земеделие“- Русе.

Проучвания са показали, че удачни сортове, които да издържат на промените на климата в България, са смокинята и райската ябълка.

"От няколко години се правят опити в Русенска област със смокиня. Поради това, че тя много късно се събужда пролетно време и избягва опасността от замръз, от слани. Почти няма нужда от пръскане, което я прави много подходяща за производство на чиста храна. Райска ябълка може да се отглежда на територията на почти цялата страна. Има сортове, които са подходящи и за Северна, и за Южна България, но тя е култура, която иска много вода", обяснява Вейсал. 

В разсадник, като този до русенската село Стамболово, вече има градина с тригодишни смокини.

Овощари издирват и подготвят фиданки на по-старите и издържливи сортове ябълки, кайсии, но и от по-екзотичните за нашите ширини, не само смокини, но и райска ябълка и орех пекан. Присаждането е процес, който се прави само на ръка и изисква време.

Промените в климата изискват далновидност и подготовка за промяна на овощните насаждания, но новите няма да заменят напълно старите вкусове на българските плодове.