Целулитът (наричан също липодистрофия) представлява неравномерно натрупване на подкожна мастна тъкан, което придава на кожата негладък вид. Проявява се най-често в региона на таза (особено на дупето), краката и корема.
Много жени постоянно се борят с целулита. За много дами „портокаловата кора“ разваля настроението и ги кара да търсят нови начини да се отърват от нея.
Предлагаме ви няколко варианта, които помагат в борбата с целулита:
Правилното хранене
Диетолозите не дават еднозначен отговор на въпроса - нездравословната диета ли е причината за целулита? Но ако намалите употребата на мазни пържени храни. Пушени или консервирани храни, кожата значително се подобрява.
Зеленчуците и плодовете, постното месо и рибата са добра храна. Картофите не трябва да се изключват от консумация, защото подобряват плътността на еластичните съединителни тъкани. Трябва да пиете много вода. Необходими са 2 литра на ден, но алкохолните напитки трябва да се избягват.
Антистрес
Стресът има лош ефект върху надбъбречните жлези и именно те регулират водния баланс в тялото. Лекарите посочват, че водният баланс е една от основните причини за появата на целулит.
Разбира се, не можете да избегнете стреса, но можете да смекчите ефектите му, например да се научите да се отпускате.
Антицелулитен масаж
Такъв масаж може да го направите сами, или да отидете при специалист. Ако нямате време за посещение на процедурите, можете да се научите как да правите масаж сами, основното е постоянството.
За да засилите ефекта, добавете ароматерапия. Нанесете етерични масла от лимон, кипарис, хвойна, здравец и копър. Трябва да добавите тези масла към всяко растително масло (по-добре е да е масло от жожоба или гроздови семки) в размер на 25 капки смес от етерични масла на 60-70 мл растително масло.
Получената смес трябва да се използва ежедневно като масажно масло. Не използвайте минерални масла: те са получени от нефт и запушват порите! Етеричното масло от кедър отваря порите по-добре от другите.
Обвивки
Увиването е един от най-удобните начини да се грижите за кожата си: приятна процедура, която носи истинска релаксация. Увиването се прави в салони, у дома и, разбира се, те са различни, в салона се прави "дълбоко топло" увиване, а вкъщи можете да използвате кал от Мъртво море или шоколад. Трябва да знаете, че обвиването трябва да се прави през ден 2 седмици подред.
Студен и горещ душ
Контрастният душ е отлично упражнение за кръвоносните съдове и мускулите. Това е най-евтиният и приятен начин за профилактика и лечение на целулит.
Освен това контрастният душ отлично облекчава нервното напрежение и подобрява настроението! За да засилите ефекта след душ, нанесете антицелулитен крем.
Мезотерапия и озонотерапия
Ако не искате да се справяте с целулит у дома, отидете в салон за красота, където ще ви бъде направена мезотерапия и озонотерапия. Мезотерапията е въвеждане на терапевтични коктейли в желаната зона на дълбочина 3-4 мм.
Коктейлът се абсорбира в кожата и действа върху метаболизма на мазнините: разгражда целулитните капсули и подобрява състоянието на кожата.
По време на озонотерапията под кожата се инжектира кислородно-озонова смес, която подобрява микроциркулацията и активира "изгарянето" на подкожната мастна тъкан.
Миостимулация и фонофореза
Първият метод често се нарича гимнастика за мързеливи - с помощта на електроди, инсталирани на определени активни двигателни точки, се свиват дълбоки мускули.
Фонофорезата от своя страна произвежда дълбок микромасаж и с помощта на ултразвук унищожава влакнестата рамка, заобикаляща целулитните клетки. И двете процедури се препоръчват да се правят в комбинация с други средства, пише zdrave.to.