Вчера беше пика на метеорния поток Джеминид, небето започва да се осветява с впечатляващи метеори, които удрят земната атмосфера. Но Земята не е единствената цел - Луната редовно е бомбардирана с такива метеори и Даичи Фуджи, кураторът на градския музей Хирацука в Япония, е заснел някои от най-новите сблъсъци.

Фуджи документира ударите на метеор върху Луната на 6 декември, 7 декември и два пъти на 8 декември 2024 г., използвайки камери, настроени да наблюдават най-близкия съсед на Земята. Той публикува клипове в неговия X акаунт.

„Тази вечер имаше друга лунна светкавица. Заснех я с 360 кадъра в секунда от дома си в 22:34:35 на 8 декември 2024 г. (бавно възпроизвеждане) и успях да я потвърдя с множество телескопи. Ярки метеори и огнени топки се появяват всеки ден, но проблясъци на лунен удар също са заснети един след друг“, пише Фуджи в публикация.

Това не е първият път, когато Фуджи става свидетел на подобно въздействие. През февруари 2023 г. той записа още едно впечатляващо видео на метеор, който се разбива в луната.

Не е ясно дали скорошните лунни удари, заснети от Фуджи, са продукт на метеорния поток Geminid или просто резултат от спорадични метеори. На въпрос за възможния произход на тези метеори, Робърт Лунсфорд от Американското общество за метеори каза: „Въпреки че е малко рано за силна активност на Джеминидите, възможно е това да са метеори на Джеминидите, тъй като удрят луната от очакваната посока."

Лунсфорд предположи, че ако те наистина са метеори на метеоритния дъжд, скоростта на лунните удари е доста необичайна, тъй като дори по време на максимума на Джеминидите е по-типично да се види по-малко от един видим удар на нощ.

Фуджи обаче не изключва възможността те да са просто спорадични метеори. „Като се има предвид позицията на радианта, има възможност тези лунни проблясъци да са свързани с метеорния поток. Въпреки това, тъй като спорадичните метеори все още са повече от Джеминидите при наземни метеорни наблюдения, те може да са спорадични метеори“, каза Фуджии.

Защо ударите изглеждат като ярки светкавици?

Тъй като Луната практически няма атмосфера, когато обект удари луната, той го прави с висока скорост, без нищо да го забави. Когато метеороид се сблъска с нашия естествен спътник, по-голямата част от енергията от удара се превръща в топлина и образуването на кратер. По-малко количество от енергията обаче се освобождава като видима светлина, създавайки ярка светкавица на мястото на сблъсъка, според НАСА.