До края на 20 век само около 10% от всички патентовани иновации са дело на жени. Причината за това не е, че жените не са умни или творчески личности. През миналия век те са се сблъсквали с големи трудности и омаловажаване на техния труд и идеи.
До средата на 20 век в много държави по света законът забранявал на жените да регистрират патенти и да притежават интелектуална собственост на свое име.
Не се знае колко от регистрираните изобретения всъщност са дело на жени, тъй като тогава се е считало, че подобно изобретение не може да е собственост на жената и е било регистрирано на името на близък мъж.
Ето някои от най-известните изобретения - дело на жени.
Идианката Сибила Мастърс стигала до идеята как от царевицата да прави брашно.
Когато отишла в Англия с цел да осигури патентоването на изобретението си, властите не ѝ позволили, защото по това време било забранено на жените да притежават нещо, а и интелектуалната собственост била запазена единствено за мъжете. В случай, че някоя предприемчива жена успява да създаде нов продукт, нейният съпруг или баща би могъл да патентова продукта и за това през 1715 година Сибила успяла да патентова царевичното брашно на името на съпруга си Томас.
Мари Кийс е първата американска жена, която е успяла да патентова продукт на нейно име.
През 1809 г. тя е успяла да разработи първата тъкачна машина за шапки, което било от огромно икономическо значение за Нова Англия. С това парче хартия на нейно име, Мари отваря пътя на жените.
Маргарет Хаити изобретила хартиените торби с четвъртито дъно.
Тя не е измислила хартиените торби, но стигнала до идеята да промени тяхното дъно, защото били много непрактични. През 1870 г. тя конструирала дървена машина, която реже, сгъва и залепва хартиената торба. Когато Маргарет се опитала да патентова своето изобретение открила, че Чарлз Ан, който видял нейната работа няколко месеца по-рано, е откраднал изобретението.
Тя завела дело като в процеса използвала скици, проекти и изчисления, за да докаже, че има право на патент. По-късно на нейно име има още 20 патентовани продукта.
Жосефин Кочран изобретила миялната.
Може би мислите, че първата машина за миене на съдове е изобретена от някоя измъчена жена, на която и омръзнало постоянно да мие съдове и да има напукани ръце.
Не, първата миялна машина е изобретена през 1883 г. от Жозефин Кочран, богаташка, която много се нервирала когато нейните помощнички ѝ счупвали някой порцеланов съд след забавите, които организирала.
В началото на 20 век Мери Андерсън измислила начин как да се помогне на шофьорите в Ню Йорк, които трябвало да спират, за да изтриват предното стъкло на колата.
Мери гледала как мъжете при дъжд с ръка отвътре изттриват стъклото и ѝ дошла идея да направи рамена, които ще са отвън на самото стъкло, но се управляват от водача отвътре. През 1916 г. те са станали стандартно оборудване в превозните средства в Америка.
Вярвате или не бронежилетките са дело на жена. През 1965 г. Стефани Кволек успяла да патентова бронежилетки като нейно лично изобретение.
През 1845 г. Сара Mather получава патент за откритието си - телескоп за подводница.
Първият сутиен е измислен през 1913 г. от Mary Phelps Jacob.
Ada Lovelace създала алгоритъм за компютър, какъвто нямало дотогава, затова се счита за първия програмист. В нейна чест има и програмен език - АДС.