Вероятно досега не сте си представяли как изглежда дъното на Червено море. Все пак, учените, които винаги са били любопитни, отидоха да разгледат сами и споделиха това, което откриха в изследване от 2022 година. Те вярват, че точно такива условия е имало в Червено море през първите времена на Земята.

Само непокътнатият седимент може да ни даде повече информация за това, какви събития са се случили преди хиляди години. Това включва земетресения, цунами, наводнения и други подобни явления.

Когато Мойсей раздели Червено море

Изследователите откриха няколко басейна с разтворена сол, намиращи се на 1200 метра под повърхността на залива Акаба.

Защо да ни интересува това? Е, басейните с разтворена сол са десет пъти по-солени от обикновената морска вода и там има сериозен недостиг на кислород.

Откритието може да ни даде по-добро разбиране за това, което Библията (Изход 14) описва като разделянето на Червеното море от Мойсей.

Според християните, Мойсей е помогнал на израилтяните да избягат от египетското робство, използвайки Божията сила, за да вдигне своя жезъл и да раздели морето.

Това е осигурило безопасен проход, преди морето да се затвори върху египтяните, като събитието традиционно се датира на около 15-ти–13-ти век пр.н.е.

Също така, трябва да се има предвид, че в Червеното море, което е дълго над 1900 километра, са намерени по-малко от 40 басейна с разтворена сол.

Професор Сам Пъркис, ръководител на катедрата по морски геонауки в Университета на Маями, отбеляза, че рибите, които попаднат в басейните с разтворена сол, „се оглушават или умират веднага“, а хищниците се настаняват в близост до отвори, за да се хранят с тях.

Пъркис каза: "Нашето сегашно разбиране е, че животът е възникнал на Земята в дълбокото море, почти със сигурност при аноксични – без кислород – условия.

Изучаването на тази общност ни дава възможност да получим представа за условията, при които животът за първи път се появи на нашата планета, и може да насочи търсенето на живот в други 'водни светове' в нашата слънчева система и отвъд.

Обикновено тези животни извършват биотурбация или разбъркват морското дъно, нарушавайки насъбраните седименти. Но това не е така при басейните с разтворена сол. Тук всички седиментни слоеве, които се утаят до дъното на басейна с разтворена сол, остават изключително непокътнати."

Авторите на статията "Откриването на дълбокоморските NEOM басейни с разтворена сол в залива Акаба, Червено море" добавиха:
"NEOM басейните с разтворена сол, както ги наричаме ние, разширяват известния географски обхват на басейните с разтворена сол в Червено море и представляват уникална среда за запазване на седиментните сигнали от регионални климатични и тектонични събития."

Превод: GlasNews.bg