Нови сезони на нашата планета са възникнали поради изменението на климата и замърсяването на околната среда. Тези сезони са антропогенни, защото са създадени под влиянието на човешката дейност.
През цялата история човечеството е възприемало сезоните лято, зима, пролет и есен като относително стабилни периоди от време със свои собствени характеристики. Но сезоните, каквито ги познаваме, вече се променят поради човешката дейност. Ето защо скорошно проучване идентифицира нови сезони на планетата, които имат негативни последици за хората и околната среда, пише Live Science.
В своето проучване учените идентифицират няколко неизвестни досега сезона на нашата планета, които са антропогенни. Например, в някои страни от Югоизточна Азия са се появили „димни сезони“, когато небето е покрито с дим в продължение на няколко седмици. Това се дължи на масовото изгаряне на гори, за да се освободи място за земеделие, особено през сухите периоди на годината.
Учените също така идентифицират „сезон на боклука“, който съществува в Южна Азия от ноември до март, когато приливите и отливите носят много пластмаса на брега.
Същевременно учените смятат, че сезоните, с които сме свикнали, постепенно изчезват, а това има негативни последици за човечеството и живите екосистеми. Тази промяна в сезоните на планетата например влияе върху миграционното поведение на животните и води до намаляване на размножителните периоди на някои видове.
Поради глобалното затопляне зимата изглежда необичайна в някои региони на планетата, тъй като вали все по-малко сняг.
Учените смятат, че „синкопираните сезони“ са по-често срещани. Синкопираният термин е музикален термин, който описва изместване на акцента от силния такт към слабия. Това изместване води до неравномерен ритъм.
Синкопираните сезони включват по-горещо лято и по-мека зима в умерените географски ширини, с по-чести екстремни метеорологични явления, които стресират хората и живите екосистеми.
Времето на ключови сезонни събития, като например падането на листата или пристигането на мигриращи видове, става все по-непредсказуемо.
Учените са въвели и термина „аритмични сезони“, за да опишат анормални ритми като по-ранна пролет или по-дълго лято и по-кратки зими.
Променящите се сезонни модели нарушават синхронизацията на взаимозависимите жизнени цикли на растенията и животните и нарушават живота на човешките общности, които зависят от тях.
Новите сезони на Земята са реалност, създадена от човешката дейност. Възможно е да се адаптираме към нея, но е необходимо да направим всичко възможно, за да намалим замърсяването на околната среда и глобалното затопляне, за да не се случат още по-драстични промени в сезоните на нашата планета. Това би могло да има катастрофални последици за хората и природата, смятат учените.