Чилийската пустиня Атакама - най-сухата неполярна пустиня на планетата - в момента е покрита с красиви лилави цветя. Може да изглежда странно, че растенията цъфтят на такова враждебно място, но още по-странно е, че това се случва в разгара на зимата, няколко месеца по-рано от очакваното.

Явлението е известно като "desierto florido" (цъфтяща пустиня) и се случва на всеки няколко години, като покрива пустинята с цветя. Обикновено пясъчният, скалист и безплоден пейзаж се превръща в градина от 200 различни вида розови, лилави и жълти цветове, които се простират на стотици километри.

 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 

Публикация, споделена от USS Feed (@ussfeeds)

Събитието обикновено се случва между септември и ноември - пролетта в Чили - когато валежите, температурата и слънчевата светлина обединяват усилията си, за да събудят спящите пустинни семена. Но сегашният цъфтеж е необичайно ранен - в момента е средата на зимата в южното полукълбо - и това се дължи на Ел Ниньо.

Ел Ниньо и неговият аналог Ла Ниня са екстремните фази на цикъла Ел Ниньо-южна осцилация (ENSO) - повтарящ се климатичен модел, който описва как промените в температурата на водата в Тихия океан оказват глобално въздействие върху света. Засягат се всички аспекти - от ветровете, температурата и валежите до интензивността на ураганите. 

По време на Ел Ниньо - "топлата фаза" на ENSO - температурата на океанската повърхност се повишава в централната и източната част на тропическия Тихи океан. Това съвпада с увеличаването на валежите, което обяснява неотдавнашните проливни дъждове в пустинята Атакама, които накараха цветята да оживеят.

Цветовете все още не са достатъчно на брой, за да бъдат считани за "desierto florido", казва пред Ройтерс Сезар Писаро, ръководител на отдела за опазване на биоразнообразието в Националната горска корпорация (CONAF), организация, управлявана от чилийското правителство. Но с очакваните повече дъждове те вероятно ще се разпространят на по-голяма площ.