Учените са открили над 300 огромни гробници в Египет, които наричат новия "град на мъртвите".
Град Асуан е бил важна търговска, каменоломна и военна зона, когато е създаден преди повече от 4500 години, но животът на хората в него дълго време е оставал загадка.
Екипът работи на обекта в продължение на пет години и наскоро разкри 36 гробници, които са били използвани повторно в продължение на 900 години, за да включат 30-40 мумии всяка - и много от тях са съдържали семейства, които вероятно са починали от инфекциозни болести.
Патриция Пиачентини, археолог от университета в Милано, заяви, че погребалният обект се простира на близо 82 300 метра и включва до 10 тераси от древни гробници, подредени на слоеве на хълма в близост до съвременния мавзолей на Ага Хан III.
"Това е наистина впечатляваща находка, много уникална в Египет", каза Пиачентини. "[Хората, които някога са живели в Асуан,] са покрили хълма с гробници. Това е нещо като град на мъртвите."
Асуан, един от най-старите непрекъснато обитавани градове в света, е разположен на източния бряг на река Нил.
В него са се намирали кариери, от които е добиван гранит за много древноегипетски паметници, запазени и до днес, и е бил военен пост за римляните, турците и британците.
Населението включва древноегипетски, персийски, гръцки, римски и субтропически африканци.
Първоначално Асуан е наречен Свент, а по-късно - Суан, което означава пазар, тъй като се намира на границата, където се внасят и изнасят много стоки.
"Асуан е бил пропускателен пункт открай време", казва Пиачентини.
"Хората са идвали от изток на запад. Хората са идвали тук, защото това е била границата, продуктите от юг са пристигали в Асуан и след това са се разпръсквали навсякъде другаде."
Първата гробница е разкрита през 2019 г. и в нея има четири мумии - за две от тях се смята, че са били майка и дете, които са били погребани заедно.
"В началото мислехме, че са майка и дете, но новите компютърни томографии показаха, че са две деца ", сподели Пиачентини. "Но наскоро открихме близо до тях жена, която вероятно е била майка им, и останки от мъж, вероятно баща."
При много от мумиите се наблюдават признаци на заболяване, а децата страдат от анемия и недохранване.
При последните разкопки са открити още 36 гробници, които са били използвани повторно през вековете и включват по 30-40 мумии, много от които са били пълни семейства, които според експертите може да са починали от инфекциозни болести
Петгодишните разкопки разкриват също така, че хората са били погребвани в зависимост от тяхната класа.
Екипът установява, че елитът е бил погребан на върха на хълма, включително мумифицираните останки на главния генерал на Асуан, докато средната класа е била долу.
Въпреки че екипът е откривал десетки гробници с всяко следващо разкопаване, последното е разкрило още тайни за мистериозните хора, живели преди повече от 2000 години.
36-те гробници датират от периода между VI в. пр. н. е. и IX в. сл. н. е.
Някои от тях са с касетъчен вход с открит двор, заобиколен от стени от млечни тухли, а други са издълбани директно в планинската скала.
Айман Ашмауи, който оглавява египетския отдел за антики към Върховния съвет по антиките, заяви, че проучванията на мумиите "показват, че 30 до 40 % от погребаните са починали в младостта си, като новородени или като юноши".
Сред тях е мумия на жена и дете, които вероятно са починали на една или двегодишна възраст - телата им са били залепени едно за друго в каменен ковчег.
Някои останки са били увити в картонаж или в материал от хартиено маше, както и във форми от изпечена глина, камъни, дървени ковчези и жертвени маси.
Пиачентини заяви, че предварителните изследвания на останките показват, че "някои са страдали от инфекциозни заболявания, а други са имали костни нарушения".
"Децата са страдали от анемия, недохранване и в някои случаи от инфекциозни заболявания", продължава тя."Някои от костите, които открихме, имаха ясни признаци на туберкулоза."
"Беше открит и друг случай на ампутация при жена, на която е бил отстранен кракът, но тя е оцеляла", каза Пиачентини.
При други мумии са открити признаци на заболявания на червата, а някои жени изглежда са имали остеопороза.
В новооткритите гробници имало много малки семейства, които почивали заедно.
"Открихме две или три от тези малки групи, които може да са починали от инфекциозно заболяване", казва Пиачентини.
В гробниците са открити и дарове, като керамични съдове, дървени предмети и други - Пиачентини казва, че е имало "много предмети".
Екипът планира да проучи всички мумии и да съхранява само най-запазените в склад, собственост на музея.
Пиачентини каза, че ще почистят гробницата и след това ще положат останалите мумифицирани човешки останки обратно вътре, където са били поставени първоначално, преди да запечатат гробницата.
Това е мястото на техния покой - продължи тя.
"Разкриваме историята им, след което ги поставяме обратно и затваряме гробницата. За мен това беше важно от самото начало."
Прочетете още
- 17:09 Опасност от скъсване на далекопровод! Затвориха АМ "Тракия"
- 17:00 Манол Пейков "изгоря" на летище София: Това е пладнешко грабителство!
- 11:14 Сложна зимна обстановка по АМ „Тракия" – непочистени участъци и затруднено движение*
- 19:00 Снежни човеци: Креативност и възторг в заснежения уикенд на България