Ученици създадоха умни чорапи, които да следят къде се намират възрастни хора или такива с умствени заболявания. Момичетата от клуба по роботика към шуменското средно училище "Панайот Волов" взимат присърце идеята, поради факта, че имат и лична ангажираност с близки, които често са се губели.

Учениците почти на един дъх успяват от няколко топки прежда да сътворят чорапите, украсили са ги и вече са провели успешно първите им тестове. Докато по света имплантират чип в мозъка, у нас ученици направиха "умни чорапи" в помощ на възрастните хора с деменция.

"Нас ни вдъхнови да направим точно този проект, понеже имаме приятели и познати с мозъчни заболявания и искаме да помогнем освен на тях и на техните близки", обясни Симона Ганева от шуменското училище "Панайот Волов" пред Нова тв.

"Заехме се с този проект, които е свързан тъкмо с тази сфера от хора, понеже смятаме, че точно в България те са неглижирани от обществото", посочи от своя страна Лариса Мартинова.

Идеята е проста - да се използва тракер, които да показва местоположението на човека чрез мобилно приложение.

"Решихме да сложим устройството в плетени чорапи, тъй като искахме да намерим начин да съчетаем българските традиции със самия проект и тъй като чорапите са нещо, което много трудно може да бъде премахнато по средата на улицата", отбеляза на свой ред Християна Стойчева.

Доброто решение обаче иска и добро изпълнение. И се оказва, че плетенето на чорапи не е останало далеч в миналото. "Знам да плета от моята баба и затова тук помагах доста - можех да покажа неща, които не всички знаеха", каза Пламена Неделчева.

След като прототипният чифт чорапи се появява на бял свят - към него трябва да се постави и проследяващият чип. Това решение изисква и елегантност, и практичност.

"Ушихме чорапа и джоб към него, в който да пъхнем самия GPS тракер. Съобразих размера на джоба със самата големина на GPS тракера. Сложихме лепенка, за да може тракерът да се изважда, ако примерно чорапите трябва да се перат", разясни Лора Маринова.

Първите тестове показват добри резултати, а момичетата се надяват, че скоро "Умните чорапи" ще се носят от все повече дядовци и баби.