Научната фантастика създава светове които са нови, необичайни, вълшебни. Тя има силата да ни пренесе в бъдещето и да ни покаже света, какъвто може да бъде след стотици дори хиляди години. В същото време тя предсказва много научни открития, които вече са обичайни за живота ни. Вижте някои от тях:
1. Космическите ракети
В книгата на Жул Верн „От Земята до Луната”, издадена през 1865 г., са описани лунни модули, слънчеви платна и изпращането на човек на Луната. Сто години по-късно тези „предсказания” на прочутия френски фантаст вече са истина.
2. Спътниците
Десет години преди реалното появяване на спътниците Артър Кларк ги описа в своите книги. Според него всяка напреднала технология е равнозначна на магия.
3. Подводниците
През 1870 г. на бял свят излиза друга популярна книга на Жул Верн – „20 хиляди левги под водата”. Тогава вече съществуват подводни лодки, задвижвани от човешка сила. Верн обаче измисля „Наутилус” – подводен апарат, който вдъхнови разработването на съвременните балистични подводници с независима двигателна система. Апаратурата за придвижване на капитан Немо в романа на Верн пък е първообраз на акваланга, пише Обекти.
4. Невидимостта
През 1897 г. излиза знаковата научнофантастична новела на Хърбърт Уелс „Невидимият”. Макар че невидими хора още няма, са изобретени стелт самолетите, невидими за радарите, както и камуфлажните наноматериали, които изкривяват светлинния спектър така, че правят миниатюрни обекти невидими за окото или микроскопа. Носят се слухове, че са направени и „невидими” танкове, но, в името на военната тайна, информацията за тях е строго секретна.
5. Летящите коли
В много фантастични произведения героите се придвижват на летящи автомобили. Днес те са нещо съвсем реално. Terrafugia Transition Roadable Aircraft е първата комерсиална летяща кола, а цената й е около 279 000 долара.
6. Мобилните телефони и Bluetooth
„Кърк за „Ентърпрайз”. „Ентърпрайз” слуша”. Тази фраза на капитан Джеймс Кърк от „Стар Трек” е произнесена в устройство, което днес се нарича Bluetooth. По механизма си на работа апаратите, използвани в култовия сериал, малко се различават от днешните мобилни телефони – липсва им само междугалактическият роуминг.
7. Роботите
През 1920 г. Карел Чапек подари на света идеята за изкуствени хора и измисли термина „робот”, идващ от руската дума за работа. Днес роботите са част от нашия свят. Засега безобидна. Вземете например автономната прахосмукачка „Румба” или безпилотните самолети BAE’S Taranis. Най-близките до човешкия облик роботи пък са ASIMO, наречени така в чест на Айзък Азимов, който измисли знаменитите „Три закона на робототехниката”.
8. Бебетата в епруветки и генното инженерство
В романа на Олдъс Хъксли „Прекрасният нов свят” (1932) е предсказано всичко, което науката прави днес. Хъксли успя да предвиди много аспекти на генното инженерство – бебетата в епруветки, клонирането и т.н. В книгата му се споменават и наркотици за създаване на добро настроение, напомнящи днешните антидепресанти.
9. Тоталното следене
Следенето на гражданите, както и други елементи от антиутопията на Джордж Оруел „1984”, днес дори не предизвикват удивление. През 2009 г. камерите за наблюдение във Великобритания бяха 1 на всеки 14 души от населението. Днес те са още повече. Бисквитките на интернет сайтовете пък позволяват да се събира информация за навиците и интересите на потребителите. Новинарските програми, както предупреждаваше и Оруел, са още едно доказателство за съществуването на „министри на истината”, които ни убеждават, че „войната е мир, свободата е робство, а незнанието е сила.”