Около хиляда прелетни птици са загинали след сблъсък с осветена стъклена сграда в Чикаго. Това е невероятно и много плашещо събитие, сякаш вдъхновено от филмите на Хичкок, но в действителност, според изследователите, причината за трагедията в света на птиците изобщо не е проклятие, а хората.
Екип от изследователи от Щатския университет в Колорадо проучи тази масова смъртност на птиците и заключи, че светлинното замърсяване е причината за това катастрофално събитие, пише SciTechDaily. Според изследователите техните открития потвърждават, че градските светлини имат дълбок ефект върху миграционните модели на птиците, което представлява значителен риск за тяхното оцеляване.
Сгради, които водят до сблъсъци, намалено местообитание, недостиг на храна и повече хора и котки, могат да направят градовете неподходящи места за почивка на мигриращи птици, каза водещият автор на изследването, асистент професор по риба, дива природа и консервационна биология Кайл Хортън. Градските паркове вероятно биха могли да станат приемливи места за почивка на птиците, но от друга страна те ще трябва да се конкурират там за ограничени ресурси.
Според Хортън самата миграция на птиците е рискован и изтощителен период от живота на птиците. Всяка година птиците мигрират стотици и хиляди километри, като по пътя изгарят половината от телесното си тегло и затова намирането на място, подходящо за почивка и „зареждане с гориво“, е изключително важно за птиците. Всъщност, ако птиците са лишени от такива спирания, те остават блокирани.
В изследването си учените комбинираха повече от 10 милиона радарни наблюдения с информация за ландшафта и друга местност, за да се опитат да обяснят защо птиците избират да почиват на определени места. Учените са открили, че светлинното замърсяване е втори показател за гъстотата на спиране на трафика. В този случай основният фактор остава надморската височина, която дава контекст за това къде летят птиците, но, уви, не обяснява защо летят там.
В резултат на това учените стигнаха до заключението, че светлинното замърсяване представлява непосредствена заплаха за мигриращите птици, но също така вреди на хората, например:
- нарушава циркадните ритми;
- увеличава риска от депресия;
- безсъние;
- сърдечно-съдови заболявания;
- рак.
Преоборудването на прозорци с лепенки, като точки или решетки, може да предотврати сблъсъци на птици със сгради, казва екипът. Намаляването на яркостта и омекотяването на цвета на светлината също може да помогне. Ярката бяла или синя светлина е вредна за дивата природа, а по-топлите нюанси като червено, оранжево и жълто са по-малко привлекателни.