Ако някога сте се чувствали толкова гладни, че сте станали раздразнителни, значи сте изпитали усещането за „яростен глад“ („hangry“). Тази дума е комбинация от „hungry“ (гладен) и „angry“ (ядосан) – но защо се случва това?

Експертите обясняват, че това усещане е напълно реално – и не е просто проява на лошо възпитание. Според проучване на психолози от университета Англия Ръскин, има връзка между глада и раздразнителността.

Един от експертите казва: „Резултатите от настоящото проучване предполагат, че усещането за подобен глад е реално.“ Те добавят, че това усещане е толкова осезаемо, че „гладът беше свързан с повишена ярост и раздразнителност, както и с понижено усещане за удоволствие в нашата извадка за период от три седмици.“

Реален ли е „яростния глад“ и какво го причинява?

Както потвърждават експертите, това е напълно реално. Има няколко фактора, които могат да го предизвикат – и това може да е причината да се чувствате по този начин.

Нивата на кръвната ти захар ниски ли са?

Една от причините за това може да бъде свързана с нивата на кръвната захар. В проучване са изследвани нивата на глюкоза в продължение на 21 последователни дни, като те са измервани всяка сутрин преди закуска и всяка вечер преди лягане.

Изследователите обясняват: „Самоконтролът изисква енергия, а тази енергия се осигурява отчасти от глюкозата. Глюкозата се произвежда от хранителния прием и се преобразува в невротрансмитери, които осигуряват енергия за мозъчните процеси.“

Анализирайки поведението на двойки, те стигат до извода: „Ако хора, които спазват диета, не са яли достатъчно, нивата им на глюкоза ще бъдат по-ниски. В резултат на това те може да имат по-малко енергия, за да потиснат чувството си на раздразнителност и агресивни импулси.“

Паднали ли са нивата ти на серотонин?
Според нутрициониста Chandni Vadgama от H&B: „Рязкото спадане на кръвната захар води до понижаване на енергийните нива и мозъкът спира да произвежда серотонин – невротрансмитер, който повишава настроението.“

„Този невротрансмитер (химични молекули, които предават съобщения от една нервна клетка на друга) играе ключова роля в стабилизирането на настроението. Затова ниските му нива могат да обяснят защо не можете да се фокусирате върху положителните неща, когато изпитвате момент на 'яростен глад'.“

Сигнали към мозъка
В същото проучване учените споменават чревния хормон грелин. Когато стомахът е празен, този хормон сигнализира на мозъка, че е време за хранене, което увеличава желанието за храна.

Изследването обяснява: „Гладът може да не е единственият начин, по който се влияят емоционалните и поведенческите реакции; по-скоро е вероятно физиологичните и невронните промени, стоящи в основата на чувството за глад, също да предизвикват негативни емоционални състояния.“

Вредно ли е да сте „hangry“?
Според допълнителни изследвания, публикувани от Cleveland Clinic, гастроентерологът д-р Кристин Лий обяснява, че макар това да не е проблем, който изисква посещение при личния лекар, все пак трябва да се внимава в някои случаи.

Ако приемате определени медикаменти, комбинирате няколко лекарства, страдате от здравословни състояния или сте с поднормено тегло и недохранване, може да се наложи да следите това състояние.

Тя уточнява: „Хората, които имат метаболитни проблеми, като диабет, заболявания на панкреаса или черния дроб, както и синдроми на надбъбречна недостатъчност, са особено изложени на риск от усложнения или нежелани ефекти, свързани с ниска кръвна захар, поради недостатъчна контра-регулация на организма.“

Как да избегнем състоянието?
Освен че е важно да се наспивате добре, да сте хидратирани и да спортувате редовно, д-р Лий препоръчва честото хранене с малки, но балансирани порции през целия ден. Също така е важно закуската, обядът и вечерята да бъдат питателни и засищащи.

Тя съветва също да се избягват вредни храни и джънк фууд, тъй като те могат да предизвикат рязък скок в нивата на захарта, последван от внезапен спад. Вместо това, най-добрият избор са богати на фибри и хранителни вещества продукти, които поддържат усещането за ситост за по-дълго време.

За да предотвратите това усещане, е добре винаги да имате подръка здравословна закуска. Независимо дали сте на работа, навън с приятели или пътувате, може да държите нещо за хапване в колата, чантата, джоба или на друго удобно място.

Превод: GlasNews.bg