В процеса на еволюция човешкото тяло се отървава от по-голямата част от космите си, но космите в носа и ушите са запазени и там само продължават да растат с възрастта. Мнозина са склонни да изскубват или премахват тези косми с восък, но тази практика повдига въпроси за нейната необходимост и безопасност сред учените, тъй като последствията могат да бъдат много, много сериозни, пише IFLScience.
Някои изследвания на учени показват, че космите в носа или вибрисите могат да играят важна роля в защитата на тялото от вредни микроби. Ранна хипотеза от 1896 г. предполага, че космите в носа служат като микробна бариера. Лекарите, които пишат в The Lancet, отбелязват, че въпреки че вътрешността на носа е предимно стерилна, неговите косми съдържат бактерии, което ги кара да предполагат, че тези косми предпазват микробите от проникване вътре и причиняване на вреда.
Сякаш в подкрепа на това, проучване от 2011 г., публикувано в International Archives of Allergy and Immunology, е установило, че хората с по-малко косми в носа са по-склонни да имат астма, което предполага потенциална полза за здравето.
Епилацията на носа също е свързана с голям риск. Скубането или кола маската може да доведе до врастнали косми и инфекции, които понякога водят до болезнени абсцеси, изискващи незабавна медицинска помощ и, което е още по-лошо, които са относително близо до мозъка и заплашват да се развият в животозастрашаващи усложнения.
Д-р Никол Арънсън, отоларинголог, обяснява, че кола маската изскубва космите с корена, което може да доведе до тяхното повторно израстване под кожата. Експертите обикновено препоръчват вместо това леко повърхностно подстригване (подстригване), тъй като е свързано с по-малко рискове, но в същото време ви позволява да се отървете от твърде дългите косъмчета.
В допълнение към улавянето на микроби, космите в носа също играят роля за поддържането на комфорта на дишането ни. Те улавят влагата от издишания въздух, предотвратявайки изсъхването на носните проходи, обяснява д-р Дон Джей Бийзли, друг отоларинголог. В допълнение, космите в носа помагат за предизвикване на кихане за изхвърляне на дразнители като цветен прашец или малки насекоми, действайки като система за ранно предупреждение и контрол на лицето за тялото.
Докато изследователите продължават да изучават по-широките последици от премахването на космите в носа, наличните доказателства ни казват, че ползите от пълното им премахване надвишават страничните ефекти от пълното отстраняване. Като цяло гъстотата и растежа на космите в носа се влияят силно от хормоналните промени, особено при застаряващите мъже.
Този материал е само за информационни цели и не съдържа съвети, които могат да повлияят на вашето здраве. Ако имате проблеми, свържете се със специалист.
Превод: GlasNews.bg
Прочетете още
- 17:59 Жена, участвала в скандала на "Струма" пред Карлос Насар, с разказ за инцидента ВИДЕО
- 19:00 След нас потоп - ето какво оставиха след себе си служители от Община Стара Загора
- 20:14 Куче според зодията: Коя порода е най-подходяща за вас?
- 17:15 Добруджанец извади момиченце от езеро в последния ден от годината