Погледът на жената може да завладее сърцата и да ги унищожи в един момент. А миглите играят важна роля за ефектната визия. Учените също са силно привлечени от красивите мигли, но причините за това се крият в съвсем различен, научен подход. Ново и много необичайно изследване проучва привлекателността на женските мигли. Резултатите разкриха както най-привлекателните мигли, така и тези, които са най-малко предпочитани.
Миглите, които са къси косъмчета на клепачите, не само подобряват естетиката на лицето, като подчертават очите, но и ги защитават, пише PsyPost. Те улавят отломки и прах и предизвикват рефлекси като мигане. В исторически план те са били от голямо значение в козметичните процедури и често се свързват с привлекателността на лицето. Изследвания, проведени в миналото върху бозайници, показват, че дължината на техните мигли обикновено е около една трета от ширината на окото.
Учените Фарид Пажухи и Алън Кингстоун проведоха проучване, за да разберат дали има идеална дължина на миглите и дали предпочитанията се различават в зависимост от пола или етноса. Хипотезата беше, че най-функционално ефективната дължина на миглите може да се възприема и като най-привлекателна, което може да е показателно за здравето и генетичните характеристики на дадено лице.
Проучването включва 319 американски участници от различен етнически произход. Те са били на средна възраст 41 години и са имали различни връзки и образование. С помощта на Daz3D и Photoshop бяха създадени 44 уникални изображения на лица на жени от различни националности, различни по дължина на миглите. След това участниците оцениха привлекателността на всяко изображение по скала.
Резултатите показват, че предпочитанията се различават до известна степен според етническата принадлежност. Въпреки това беше разкрита закономерност: най-предпочитани са миглите, чиято дължина е 30%-35% от ширината на окото. Твърде късите или твърде дългите мигли бяха най-малко предпочитани.
Pajuhi и Kingstone обобщиха своите открития, като отбелязаха, че ефектът от дължината на миглите върху възприятията за привлекателност следва функция с обърната U-образна форма. Идеалната дължина на миглите може да се е развила, за да осигури оптимална защита на зрението, а отклоненията от нея могат да се възприемат като по-малко привлекателни, което може да означава лошо здраве.
Резултатите от проучването са ценни, но има предупреждения. Участниците оценяваха компютърно генерирани статични изображения, в които основната разлика беше цветът на кожата. В реалния живот оценките за привлекателност може да са различни и други черти на лицето, които не са включени в проучването, също могат да повлияят на възприемането на привлекателността на миглите. Едно е сигурно – еволюцията явно има пръст в предпочитанията ни към партньорите, за които понякога може да се крие предпазливост, заложена на генетично ниво.