Случвало ли ви се е да отлагате нещо в период от много време, да се дразните на себе си, че го правите и въпреки това да продължавате? Ако отговорът ви е отрицателен, най-вероятно не казвате истината. Всички ние, дали по-рядко или по-често, отлагаме различни неща в ежедневието си.
Ако чувствате, че този лош навик представлява сериозен проблем за вас и вашите задължения, ние сме ви подготвили малък трик, с който да кажете веднъж завинаги „чао“ на отлагането.
Една от най-продаваните книги за личностно развитие е „Атомни навици“. Нейният автор, Джеймс Клиър, е специалист по формиране на навици, който постига голям успех с личния си блог и социални медии. Нещото, което той често повтаря е, че големите промени започват от най-простите и елементарни стъпки.
Правилото за двете минути за спиране на отлагането е проста стратегия, разработена от Клиър за изграждане на нови умения и рутинни практики. Той предлага да се стараем да избягваме попадането в това, което той определя като „долината на разочарованията“.
Същината на това правило е, че много малки промени в нашето поведение могат да имат големи последици в дългосрочен план. Като се фокусира върху дребни промени, които можем да направим в рамките на две минути, Клиър ни насърчава да започнем да градим добри навици постепенно и устойчиво.
Практиката с двете минути е една от най-ефективните стратегии за преодоляване на отлагането и увеличаване на продуктивността. Тази техника е наречена така, защото предполага, че ако задачата може да се изпълни за по-малко от две минути, тя трябва да бъде извършена веднага, вместо да бъде отлагана за по-късен момент.
Отсрочването на задължения обикновено е свързано с чувство на незадоволство или липса на мотивация, които могат да бъдат преодолени чрез правилната организация на времето и задачите, пише vesti.bg. Правилото за две минути е едно просто и ефективно средство за борба с отлагането и увеличаване на продуктивността.
Идеята зад това правило е да се преодолее отлагането на задачи, като се осъзнае, че те могат да бъдат изпълнени за по-малко от две минути. Това може да включва дейности като изхвърляне на боклука, отговор на кратко писмо или имейл, приготвяне на кафе и други подобни.
Когато се срещнете с такава задача, вместо да я отложите за по-късен момент, се насърчете да я изпълните веднага. Направете го бързо и ефективно, като използвате кратък период от време. Когато сте готови със задачата, ще се почувствате по-добре за себе си и ще имате повече мотивация да продължите с останалите си задачи.
Важно е да имате предвид, че правилото за две минути не е приложимо за всички видове задачи. Не е реалистично да се очаква, че всички те могат да бъдат изпълнени за този диапазон. В такива случаи е важно да се уверите, че не губите времето си в изпълнение на задачи, които не могат да бъдат решени бързо.
Това правило може да се приложи във всички аспекти на живота ни, от здравословните навици до работата и финансите ни. Ключът е да започнем с много малки стъпки и да увеличаваме постепенно трудността на задачата, като никога не натоварваме твърде много себе си в началото.