Загадъчно наречената Болест X има потенциала да се превърне в следващата голяма пандемия, предупреждава лекар, който също така твърди, че светът не е подготвен за внезапен бум на случаи.

Болест X, която по същество е име, дадено на все още неизвестна инфекция, беше включена сред 11 други опасни болести, които най-много притесняват лекарите за следващата година. В списъка на най-страшните инфекции за 2025 година учените включват също морбили, холера, краста, птичи грип и дори нова вълна от Covid-19.

Световната здравна организация (СЗО) по-рано нарече неизвестните патогени Болест X, като тя беше включена в списъка с приоритетни заболявания, които се нуждаят от спешни изследвания. Наскоро болестта причини смъртта на поне 31 души, предимно деца, в региона Панзи на Демократична република Конго (ДРК).

СЗО съобщи за повече от 400 регистрирани случая на недиагностицирана болест в ДРК между 24 октомври и 5 декември. Най-честите симптоми включват треска, главоболие, болки в тялото и силна кашлица. Но най-тежките случаи често са свързани със сериозно недохранване, уточнява организацията.

Според д-р Майкъл Хед, старши научен сътрудник по глобално здраве в Университета на Саутхемптън, Болест X е една от инфекциите с най-голям потенциал да предизвика сериозни огнища и дори пандемия. Ако огнище се появи внезапно, светът вероятно ще бъде изключително неподготвен – подобно на шока, който причини коронавирусът на международно ниво.

Болест X: Заплаха, която може да промени света
Болест X не е реална инфекция – тя е термин, използван за всяка болест, която все още не е идентифицирана. Въпреки това, идеята за неизвестен вирус или бактериална инфекция е напълно реална, и учените настойчиво предупреждават правителствата да бъдат подготвени за всичко, което природата може да ни поднесе.

"Болест X е име, дадено на все още неизвестен патоген, който има потенциал да предизвика големи огнища или дори пандемия," обяснява д-р Майкъл Хед пред "Mirror". "Този патоген би могъл да се разпространи бързо и да има висока смъртност – подобно на COVID-19."

Светът не е достатъчно подготвен
Д-р Хед подчертава, че светът беше слабо подготвен за последната пандемия. Въпреки значителния напредък в технологиите, като платформите mRNA за ваксини и други лекарства, човечеството вероятно ще се изправи пред същите предизвикателства, ако Болест X се появи утре.

Симптоми на Болест X?
Тъй като това е хипотетична инфекция, симптомите могат да варират значително в зависимост от биологичния ѝ състав. Ако е респираторен вирус, може да причини кашлица или затруднено дишане. Ако е бактериална инфекция, симптомите биха могли да приличат на тези на стомашно-чревни заболявания.

Денга: Световната заплаха от комари
Денга е най-често предаваната вирусна инфекция чрез ухапване от комари. Всяка година се регистрират десетки милиони случаи, а до 25 000 души губят живота си в резултат на заболяването.

Денга се среща най-често в Южна Америка и Югоизточна Азия, но все повече случаи се появяват в Южна Европа – тенденция, подхранвана от климатичните промени. Франция, Италия и Испания са сред най-застрашените от огнища на денга, която често се нарича „болестта на костотрошача“ заради силните болки в костите и мускулите, които причинява.

Денга и Чикунгуня: Заплахите, разпространявани от комари

Комарът, който пренася вируса на денга, се очаква в бъдеще да се утвърди дори в Обединеното кралство. Въпреки че точният момент остава неясен, професор Пол Хънтър от Университета на Източна Англия прогнозира увеличение на случаите на денга през 2025 година – особено в Южна Европа.

Симптоми на денга
Обикновено причинява грипоподобни симптоми: висока температура, главоболие, болки в ставите и характерен обрив с леко повдигнати петна.
В тежките случаи може да доведе до кървене от венците, повтарящо се повръщане и силни болки в стомаха.

Чикунгуня: Заплаха на хоризонта
През 2024 г. в Европа е потвърден само един случай на чикунгуня, но учените предупреждават за потенциално увеличение през следващата година. Това също е вирусна инфекция, предавана чрез ухапвания от комари, подобна на вирусите майаро и рос ривър.

Почти всички случаи на чикунгуня се откриват в Южна Америка – най-вече в Бразилия, където между август и октомври 2024 г. са регистрирани над 400 000 случая. Учените се опасяват, че европейските климатични условия стават все по-благоприятни за комарите, което може да доведе до увеличаване на заразените.

Симптоми на чикунгуня
Болестта обикновено започва с болки в ставите и висока температура около пет дни след заразяването.
Повечето пациенти се възстановяват за седмица, но в някои случаи болките в ставите могат да станат тежки и продължителни, дори с месеци.

Какво следва?
Професор Хънтър предупреждава, че броят на болестите, разпространявани от комари, вероятно ще се увеличи в Южна Европа. Наред с денга и чикунгуня, той изразява притеснение и за вируса Западнонилска треска, който също може да набере сила в региона.

Климатичните промени и глобализацията създават условия за разпространение на болести, които някога са били ограничени до определени части на света. Готовността за справяне с тези заплахи ще бъде от ключово значение за общественото здраве в бъдеще.

Западнонилска треска: Скритата заплаха от вируса на Западен Нил
Вирусът на Западен Нил остава незабелязан при около 80% от заразените хора, но за останалите 20% може да доведе до тежка форма на заболяването, наречена Западнонилска треска, която в някои случаи е фатална. Вирусът се предава чрез ухапване от комари, но може да се разпространи и чрез кръвопреливания или трансплантации на органи.

Докато местно разпространение на вируса във Великобритания все още не е регистрирано, случаи на инфектирани пътници, връщащи се от чужбина, са докладвани. В Европа обаче от ноември 2024 г. са регистрирани инфекции в Испания, Франция, Италия, Гърция и Германия.

В най-тежките случаи Западнонилската треска може да се развие в невроинвазивно заболяване на Западен Нил (WNND), което засяга нервната система. Това може да включва развитие на менингит, енцефалит или остра вяла парализа.

Симптоми на Западнонилската треска
Най-често се проявяват с главоболие, треска, умора и подути лимфни възли.
Някои пациенти развиват сърбящ кожен обрив, който се появява по гърба, ръцете или торса.

Морбили: Възраждането на една смъртоносна инфекция
Морбили е изключително сериозна въздушно-предавана инфекция, която засяга основно малки деца. През 2023 г. над 107 000 души загубиха живота си в резултат на морбили в световен мащаб, като по-голямата част от тях бяха деца под петгодишна възраст.

Морбили се разпространява изключително лесно чрез кашляне или кихане, като вирусът се пренася чрез въздушни капчици и може да остане жив във въздуха или върху повърхности до два часа. Това го прави изключително заразен, като инфектира около 90% от неваксинираните хора, които са в близък контакт със заразен.

Спад на ваксинациите
През последните години се наблюдава увеличение на случаите на морбили в западния свят, което е свързано със спад в нивата на ваксинация. През 2019 г. 86% от децата са получили първата си доза от ваксината срещу морбили, но този процент е намалял на 83% през 2023 г.

Ключови мерки за борба с тези заболявания
Увеличаване на ваксинационните кампании, особено сред деца и уязвими групи.
Контрол върху разпространението на комари, включително използване на репеленти и унищожаване на техните местообитания.
Проследяване и бърза реакция при огнища на инфекции, особено в райони с повишен риск.
Заплахите от тези болести напомнят за важността на глобалното здравеопазване и превенцията чрез съвременни медицински технологии.

Морбили: Предотвратима, но все още смъртоносна инфекция
Д-р Майкъл Хед подчертава, че морбили е заболяване, което може да бъде напълно предотвратено чрез ваксинация. Според него, ако се осигури високо ниво на имунизация с двете дози от ваксината MMR (срещу морбили, заушка и рубеола), болестта може да бъде напълно изкоренена, подобно на едрата шарка.

„С висок обхват на ваксинация можем буквално да изкореним морбили от планетата. Но по-ниският обхват, частично поради прекъсвания в здравните услуги по време на пандемията от COVID-19, означава, че деца в Обединеното кралство и по света продължават да бъдат засегнати. Това е опасна инфекция при неваксинирани деца и може да бъде смъртоносна,“ заявява д-р Хед.

Симптоми на морбили
Заболяването обикновено започва с грипоподобни симптоми, преди пациентът да развие характерния обрив.
Обривът включва повдигнати петна, които се сливат в големи петна по кожата, като започва от лицето и се разпространява към останалата част на тялото.

COVID-19: Все още сред нас
Коронавирусът не е изчезнал и продължава да циркулира, като същевременно мутира и се променя. Новите щамове крият потенциал за по-голяма заразност и дори за устойчивост срещу ваксините.

През октомври тази година Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство (UKHSA) потвърди нов вариант – XEC, който комбинира щамове KS.1.1 и KP.3.3. Този вариант предизвика рязко увеличение на случаите на COVID-19 в страната. В рамките на една седмица броят на хоспитализациите на пациенти с COVID-19 нарасна от 3.7 на 100,000 до 4.5 на 100,000.

Д-р Хед коментира:
„Ваксините, заедно с използването на лекарства и диагностични методи, значително намалиха въздействието на COVID-19 върху общественото здраве. Но вирусът все още е тук, продължава да представлява проблем за здравните системи и населението по света. Ако ви предложат допълнителна доза ваксина, направете я!“

И при морбили, и при COVID-19, ваксинацията остава ключов фактор за предотвратяване на тежки случаи и смъртни случаи. Независимо дали става дума за добре позната болест като морбили или за продължаващата заплаха от коронавируса, усилията за имунизация са от решаващо значение за общественото здраве.

COVID-19: Симптомите остават познати, но вирусът продължава да циркулира
Симптомите на COVID-19 остават непроменени през последните няколко години, без признаци новите варианти да предизвикват уникални симптоми. Основните признаци включват:

Постоянна кашлица
Висока температура
Промяна в обонянието или вкуса
Допълнителни симптоми, които някои пациенти могат да развият, включват умора, възпалено гърло, главоболие, диария, гадене и общи симптоми, подобни на настинка.

Холера: Световна заплаха за общественото здраве
Холерата е сериозно инфекциозно заболяване, което според СЗО остава глобална заплаха за общественото здраве. Тя се причинява от консумация на храна или вода, замърсена с бактерията Vibrio cholerae. В най-тежките случаи инфекцията може да се развие изключително бързо, водейки до смърт в рамките на часове, ако не бъде лекувана. Според статистиката, до 143,000 души умират от холера всяка година в световен мащаб.

История и рискове
От 19-ти век са регистрирани седем пандемии на холера, като последната е започнала през 1961 г. и е засегнала най-вече Южна Азия. Професор Пол Хънтър предупреждава, че принудителната миграция, подхранвана от климатичните промени, може да доведе до нов голям ръст на случаите на холера през 2025 г.

Въпреки че в Европа случаите на холера са изключително редки, повечето регистрирани инфекции са свързани с пътувания до райони с висока заболеваемост. Например, през 2022 г. девет страни от ЕС са докладвали общо 29 случая, всички свързани с пътувания до ендемични региони.

Симптоми на холера
Основният признак е голямо количество водниста диария.
Тя често е придружена от силно повръщане и болки в стомаха, което бързо води до дехидратация.

И при двете заболявания превенцията остава ключов фактор за контролиране на разпространението. За COVID-19 ваксинацията продължава да бъде най-ефективният начин за защита, докато при холерата основен приоритет е осигуряването на чиста вода и подходящи санитарни условия, особено в уязвимите региони.

Птичи грип: Най-вероятната причина за следващата пандемия
Птичият грип, известен още като авианен грип, се счита за най-вероятната известна заплаха, която може да предизвика следващата пандемия. Това е вид грипен вирус, който обикновено се разпространява сред птиците, но е известно, че в редки случаи преминава и към хората. Макар че вирусът не се предава лесно между хората, той може да мутира бързо, което тревожи учените за възможността от масово огнище.

„Птичият грип е постоянен член в списъка на възможните инфекциозни заплахи. Подобно на вариантите на COVID-19, той променя своята форма и има потенциал да причини пандемия,“ коментира д-р Майкъл Хед. „Все още не сме видели широко разпространено предаване между хората, но това може да се случи.“

Как се предава птичи грип на хората?
Контакт с инфектирани животни или техните екскременти.
Приготвяне на заразени птици за готвене.
Контакт със заразено спално бельо или оборудване.
Понастоящем няма сезонна ваксина срещу птичи грип, но според д-р Хед универсална ваксина срещу всички видове грип, включително авианен, би била истински пробив.

Симптоми на птичи грип
Много висока температура.
Умора и силно главоболие.
Някои пациенти съобщават за тежък конюнктивит или кървене от носа и венците.

Антимикробно-резистентни бактерии: Тихата заплаха
Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство (UKHSA) предупреди, че инфекциите, резистентни на антибиотици, продължават да се увеличават, докато Световната здравна организация (СЗО) ги посочва като водеща глобална заплаха за здравето.

Какво представляват антимикробно-резистентните инфекции?
Антимикробните средства, като антибиотици, антивирусни и противогъбични лекарства, обикновено се използват за лечение на инфекциозни заболявания. Но учените алармират, че инфекциите все по-дълго време реагират на тези лекарства, тъй като патогените се адаптират и развиват защити срещу тях.

Защо трябва да сме подготвени?
И птичи грип, и резистентните бактерии представляват сериозни заплахи за глобалното здраве. Развитието на ефективни ваксини и лекарства, както и правилното използване на антимикробни средства, са ключови за предотвратяване на бъдещи пандемии и справяне с тези опасности.

Антибиотична резистентност: Тихата глобална заплаха
Според Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство (UKHSA), хора, които се заразяват с бактерии, резистентни към антибиотици, са с по-голям риск да починат в рамките на 30 дни. Професор Пол Хънтър изрази сериозни опасения за нарастващата заплаха от антимикробна резистентност, особено с оглед на 2025 година.

E.coli е най-често срещаната антибиотично-резистентна бактерия, която причинява диария, повръщане и инфекции на пикочните пътища.
До средата на 2024 г. в Обединеното кралство са докладвани над 600 случая, което е значително повече от предходните години.
Изявление на UKHSA
Професор Дейм Джени Харис, главен изпълнителен директор на UKHSA, предупреди през ноември:

„Все повече първите антибиотици, които пациентите получават, не са ефективни за справяне с инфекциите им. Това не е просто неудобство – това означава, че те са с по-голям риск от тежка инфекция и сепсис. Намаляващата ни способност да лекуваме и предотвратяваме инфекции оказва все по-голямо въздействие, особено върху най-бедните общности.“

Съвети за употреба на антибиотици
Вземайте антибиотици само ако са предписани от медицински специалист.
Не съхранявайте лекарства за бъдеща употреба и не ги споделяйте с други хора.
Спазването на тези насоки е важно не само за личното здраве, но и за защитата на цялото общество.
Симптоми на инфекция с E.coli
Кървава диария
Повръщане
Стомашни крампи
Цистит

Коклюш
Коклюшът, известен също като пертузис, е бактериална инфекция, която засяга белите дробове и може да бъде смъртоносна, ако не се лекува. Най-застрашени са малките деца и бебетата, но симптоми могат да развият хора от всяка възрастова група.

Инфекцията получава името си от характерния „кукуригащ“ звук, който заразените бебета издават между дълбоките вдишвания. Въпреки това, не всички бебета проявяват този симптом, което затруднява ранната диагностика.

Епидемията във Великобритания
В Обединеното кралство в момента се наблюдава голямо огнище на коклюш, като през август годишните потвърдени случаи надхвърлиха 10 000. През второто тримесечие на годината са докладвани повече случаи, отколкото във всяко тримесечие от 2012 г., когато беше последната голяма епидемия.

Какво трябва да знаете?
Симптоми: Постоянна кашлица, която води до затруднено дишане и характерния звук.
Ранната диагностика и лечение са жизненоважни, особено за бебета и малки деца.

Както антибиотичната резистентност, така и коклюшът представляват сериозни заплахи за общественото здраве. Предотвратяването, образованието и ранното лечение са от ключово значение за справянето с тези инфекции и защитата на уязвимите групи.

Коклюш: Тревожни тенденции и значението на ваксинацията

Коклюшът остава голяма тревога за здравните специалисти, като огнището във Великобритания, започнало през ноември 2023 г., вече е довело до поне 10 смъртни случая сред бебета. Професор Пол Хънтър изрази несигурност дали случаите на коклюш ще се увеличат през 2025 г. спрямо 2024 г., но подчерта, че болестта продължава да бъде сериозен проблем.

Д-р Мери Рамзи, директор на програмата за имунизации в UKHSA, подчерта значението на ваксинацията в борбата с коклюша:

„Ваксинацията е най-добрата защита срещу коклюш, и е жизненоважно бременните жени и малките деца да получат ваксините си навреме. Бременните жени се имунизират срещу коклюш при всяка бременност, най-добре между 20 и 32 гестационна седмица.“

Тази ваксинация прехвърля защита към бебето още в утробата, осигурявайки му защита от раждането през първите месеци от живота, когато то е най-уязвимо и преди да може да получи собствените си ваксини.

Първоначалните симптоми на коклюш са подобни на обикновена настинка:

Хрема
Възпалено гърло
След около седмица симптомите се влошават и могат да включват:

Пристъпи на кашлица
Затруднено дишане
Изхвърляне на гъста слуз
Заключение

Коклюшът е опасно заболяване, особено за най-малките. Имунизацията на бременни жени и навременното ваксиниране на бебета са ключови мерки за защита срещу това заболяване. Осведомеността за ранните симптоми и важността на превенцията могат да спасят животи, особено сред най-уязвимите групи.

Краста: Увеличение на случаите и важността на ранното лечение
Лекарите във Великобритания предупреждават обществеността да не пренебрегва признаците на краста, след като се отчита значителен ръст в случаите. Това кожно заболяване се причинява от малки акари, които се вкопават в кожата, за да снасят яйцата си, предизвиквайки силен сърбеж и неприятен обрив.

Разпространение на краста
Крастата рядко е фатална, но значително влияе върху качеството на живот, според д-р Майкъл Хед.
Заболяването е често срещано във Великобритания, особено в институционални среди, като училища, домове за възрастни хора и затвори.
През първата половина на 2024 г. броят на потвърдените случаи в Англия е нараснал с 58% спрямо 2023 г. Северната част на Англия е регистрирала най-голям дял от случаите.
Как се предава крастата?
Пряк контакт кожа до кожа за продължителен период.
Чрез облекло, мебели или спално бельо, използвани от заразен човек.
„Акарите се вкопават под кожата, предизвиквайки имунен отговор, който води до възпаление и сърбеж,“ обяснява д-р Хед.

Симптоми на краста
Силен сърбеж, който е особено интензивен през нощта.
Развитие на обрив с подредени червени петна, които показват местата, където акарът е снасял яйцата си.
Обривът често се появява между пръстите и може да се превърне в тъмни петна с времето.

Крастата може да бъде контролирана и лекувана ефективно, но ранната диагноза е ключова за предотвратяване на разпространението. Лекарите препоръчват внимателно наблюдение за симптомите, особено в институции, и стриктна хигиена, за да се избегне заразяване. Ако имате съмнения, консултирайте се с лекар за подходящо лечение.