Учените са направили важно откритие: оказва се, че приготвянето на чай с помощта на полимерни пакетчета чай може да доведе до освобождаването на милиарди малки пластмасови частици в чашата. Проучване, публикувано в списание Chemosphere, установи, че тези пластмасови частици могат да бъдат абсорбирани от човешки чревни клетки, могат да навлязат в кръвния поток и да се разпространят в тялото.

Според учените опаковките на храни са основният източник на замърсяване с микропластмаса в човешкото тяло. Сега стана ясно, че обикновените полимерни пакетчета чай също са източник на такова замърсяване в организма, пише Earth. Проучване установи, че когато се вари чай, милиарди малки пластмасови частици се озовават в чашата.

По време на изследването учените открили, че при приготвянето на чай с помощта на пакетчета се освобождава следното:

приблизително 1,2 милиарда полипропиленови частици на милилитър вода със среден размер от 136 нанометра (това е 10 на минус 9 степен на метър);

приблизително 135 милиона целулозни частици на милилитър вода със среден размер 244 нанометра;

приблизително 8 милиона частици найлон-6 на милилитър вода със среден размер от 138 нанометра.

За да открият тези частици, учените са използвали сканираща електронна микроскопия и трансмисионна електронна микроскопия. Това направи възможно изследването на структурата, размера и поведението на микропластмасовите частици.

За първи път учени са изследвали как микропластмасовите частици взаимодействат с човешките чревни клетки. За целта са проведени изследвания в лабораторията с различни видове чревни клетки. Авторите на изследването установили, че човешките чревни клетки, които отделят слуз и играят защитна роля, абсорбират най-голямо количество пластмасови частици от пакетчета чай.

Проучването установи, че някои микропластмасови частици могат да попаднат в клетъчното ядро, където се съхранява генетичната информация. Ако тези пластмасови частици могат да достигнат до ядрото на клетката, те могат да нарушат клетъчните функции или генетичните процеси, което може да доведе до опасни последици за човешкото здраве с течение на времето, казват учените.

Изследователите смятат, че хроничното излагане на такива пластмасови частици може да доведе до широко разпространени последици за здравето, което подчертава необходимостта от допълнителни изследвания и превантивни мерки.