Ново проучване е установило, че тревожността в понеделник оставя силен стресов отпечатък върху цялото тяло. И най-интересното е, че тя няма нищо общо с началото на работната седмица.

Според проучването, така нареченият ефект на „Понеделнишка тревожност“ е наблюдаван както при работещи хора, така и при отдавна пенсионирани. Подобни резултати показват връзка между началото на работната седмица и проблем в регулирането на естествената система за реакция на организма към стрес. Именно това води до развитието на сърдечно-съдови заболявания, пише Independent.

Авторите на изследването от Университета в Хонконг са изследвали данни от повече от 3500 възрастни, участвали в програмата ELSA (English Longitudinal Study of Ageing).

Тревожност в понеделник е наблюдавана дори при по-възрастни хора, които са имали близо 25% по-високи нива на хормона на стреса кортизол в проби от коса, което предполага кумулативен ефект от стреса в продължение на поне 2 месеца.

Тъй като „понеделнишката тревожност“ е наблюдавана дори при пенсионери, това поставя под въпрос теорията, че понеделниците са свързани само със стрес на работното място.

Изследователите казват, че ситуацията е повлияна от социалните ритми като цяло, а не само от началото на работната седмица, и че това създава дългосрочни рискове за здравето, включително сърдечно-съдови проблеми.

Както е известно, всеки понеделник се регистрира 20-процентов скок в броя на инфарктите.

„Увеличението на сърдечно-съдовите заболявания в понеделник е малко вероятно да е случаен феномен“, казват авторите на изследването.

Това най-вероятно е свързано с хипоталамо-хипофизно-надбъбречната (HPA) ос, система в тялото ни, която регулира хормоните на стреса като кортизола.

Предишни проучвания показват, че хората изпитват по-високи нива на стрес през делничните дни в сравнение с уикендите, но най-новото изследване е първото, което окончателно свързва понеделника с най-разрушителния ден от седмицата.

„За някои възрастни хора началото на нова седмица задейства биологична каскада, която продължава месеци. Не става въпрос за работата, а за това колко дълбоко са вкоренени понеделниците в нашата физиология на стреса, дори след като кариерата ни е приключила“, казва авторът на изследването Тарани Чандола от Университета в Хонконг.

Изследователите се надяват, че елиминирането на стресовите фактори в понеделник би могло да открие нови стратегии за борба със сърдечно-съдовите заболявания.

Превод: GlasNews.bg / Снимка: GettyImages