Скорошно проучване опровергава дългогодишните вярвания за опасностите от консумацията на кафе за хора с предсърдно мъждене (ПМ), често срещано нарушение на сърдечния ритъм, което засяга повече от 5 милиона възрастни в Съединените щати. Изследванията показват, че увеличената консумация на кафе може да подпомогне когнитивната функция и да намали риска от деменция при хора с ПМ. Това добавя към нарастващ брой доказателства, които опровергават идеята, че кофеиновите напитки увеличават сърдечните заболявания, пише Американската кардиологична асоциация.
Д-р Юрг Х. Биър, професор в университета в Цюрих и автор на изследването, публикувано в Journal of the American Heart Association, казва: „Нашето проучване не намери причина да обезсърчи или забрани на пациенти с ПМ да пият кафе. Насладете се, може дори да е полезно". Констатациите са в съответствие с актуализираните насоки от водещи медицински организации, които подчертават, че въздържанието от кафе няма ясна полза при лечението на нарушения на сърдечния ритъм, въпреки че хората, които изпитват симптоми, предизвикани от кофеин, трябва да практикуват умереност.
В проучването учените са изследвали данните на 2413 участници, диагностицирани с ПМ, на средна възраст 73 години, които сами са съобщили за навиците си за пиене на кафе и са били подложени на когнитивно изследване. Резултатите показват дозозависима полза: хората, които пият повече от пет чаши кафе на ден, показват по-добри резултати в тестовете за внимание, скорост на обработка на информация и координация. Хората с високи нива на консумация показват когнитивна функция, подобна на тези, които са били с 6,7 години по-млади.
В допълнение, нивата на възпалителни маркери, ключови фактори за болестта на Алцхаймер и ПМ, са с повече от 20% по-ниски при тези участници, отколкото при хората, които пият по-малко от една чаша на ден. Предишни изследвания показват, че защитните свойства на кафето може да се дължат на неговите биоактивни съединения, като кофеин, магнезий и витамин B3, за които се смята, че се борят с възпалението и насърчават здравето на мозъка.
Изследователите обаче подчертават, че въпреки че консумацията на кафе е свързана с подобрени когнитивни резултати, това не е доказана мярка за предотвратяване на когнитивен спад или развитие на деменция. Д-р Хосе А. Зоглар, председател на Насоките за ПМ за 2023 г., предупреди, че изглежда кафето не влошава ПМ, така че няма нужда да спирате да го пиете, но учените не могат да кажат, че започването на кафе ще предотврати ПМ или дългосрочен когнитивен спад.
Федералните диетични насоки на САЩ препоръчват умерена консумация на кафе - три до пет чаши на ден - като част от здравословна диета, при условие че диетата не включва много захар и мазнини. Това проучване допълва разбирането на учените за ефектите на кафето върху здравето и показва неговите потенциални ползи за намаляване на рисковете, свързани със стареенето и хроничните заболявания, казват авторите.
Превод: GlasNews.bg / Снимка: Freepik