Ключовата функция на сънищата е да създават проекция и преживяване на емоции, които не са били обработени от съзнанието в будно състояние. Много известни исторически герои, благодарение на тълкуването на сънищата си, биха могли да предскажат бъдещето си много преди ключови събития или да отработят отдавна забравени травми в миналото.
Гай Юлий Цезар
Когато вече не е млад политик, Гай Юлий Цезар на 39 години отива да управлява провинция Испания. По пътя Цезар сънува как изнасилва майка си Аврелия.
Тълкувателите обясниха, че подобен сюжет предвещава завладяването на властта от Цезар над родните му земи. След 13 години Цезар ще стане диктатор на Рим.
Салвадор Дали
Според разказите на ексцентричния художник сюрреалист, той е виждал много теми в сънищата си. Подобен подход към рисуването разказа и руският художник Николас Рьорих. Вярно е, че в случая с последния, повечето картини бяха сънувани от съпругата му Елена. Историите за сюжетите с картини са подробно описани в публикуваните мемоари на семейството.
Брижит от Швеция
Още преди смъртта на съпруга си, Брижит води съвсем обикновен живот, по стандартите на 14 век. Дворянският род задължавал младото момиче към безделие, а аристократичната среда влияела върху формирането на възгледите ѝ. Въпреки това Брижит отдава предпочитание на духовността, без да се грижи за материалните ценности.
От девойството си Брижит се интересува повече от грижите за бедните и болните от целия квартал, отколкото от провеждането на балове и партита. Вероятно такова отношение е довело Брижит от Швеция до разкрития в сънищата си. След смъртта на съпруга си момичето се подстригало за монахиня и основало свой собствен орден за бригитини, а след смъртта й била призната за светица.
В най-известния сън на Брижит й се явили ангели и положили езика й върху препуциума на Исус. Препуциумът се смята за най-важната християнска светиня. Монахинята изпитала истинско просветлено удоволствие в цялото си тяло и след като каза на сестрите си, беше признато, че сънят е божествено провидение.
Както казват експертите, от психологическа гледна точка подобни сънища могат да бъдат проява на потиснато либидо. Подозира се, че решението за постригване в монахиня е било прибързано.
Робърт Луис Стивънсън
Шотландският писател и поет имал отлична памет, той записвал сънищата си и пишел творби по тях. По-късно именно тези истории ще донесат на Стивънсън световна слава. Сюжетът за най-известния готически роман „Странната история на д-р Джекил и господин Хайд“ е почти изцяло взет от сънищата на писателя.
Наполеон Бонапарт
Френският император и една от най-видните фигури в историята на Запада видял две „пророчески“ сънища едновременно, които са достоверно известни. През 1790 г. генералът помоли гадателка да обясни съня му, но жената така и не успяла да разбере провидението.
В съня си Бонапарт сънувал плачеща жена: тя била в разкъсани дрехи и го държала за коленете. По-късно самият Наполеон ще се досети, че в образа на жената генералът има предвид Франция.
През 1807 г. Наполеон и руският император Александър I сключват Тизилския мир. В договора Русия признава всички завоевания на Франция и гарантира нейната военна помощ. Наред с други неща, Александър I също обещава на Бонапарт да участва в британската търговска блокада.
Според съвременните коментатори първият сън с плачеща жена не е нещо необичайно за мъжете лидери. Такива образи често маскират отказа да разпознаят в себе си женските прояви на личността. В опит да изглежда силен и решителен, Наполеон отказва да демонстрира пред света, че уязвимостта и състраданието са характерни за него.
Мечката от втория сън е символ на страха от поражение. Често хората въплъщават собствените си страхове в конкретни образи: чудовища, диви животни или страшни персонажи - всичко това е проекция на нашето въображение в опит да се отървем от дълбокия страх.
Стивън Кинг
Един от най-зловещите романи на Кинг е романът "Мизерия". През 1985 г. писателят се бори с тежък алкохолизъм и наркомания. Летейки на борда на самолет, Кинг сънувал ужас, който легнал в основата на сюжета на книгата.
Стивън сънува жена, която го държи на каишка, измъчва го, изрязва парчета кожа от него и го храни със сурово месо.
Дмитрий Менделеев
Известното откритие на енциклопедичен учен, химик и учител също е направено благодарение на сънища. Изтощен от размисли, Менделеев задрямал и видял следния сън: „Виждам маса пред очите си, всички елементи в нея са подредени както трябва, по ред и цел. Събудих се и в някакъв полусън написах всичко, както го видях, на лист хартия, след което моментално заспах. "
Менделеев е един от най-поразителните случаи на изобретатели. Само си представете: заспива като създател на спирта и се събужда като автор на периодичната таблица.
Пол Маккартни
Музиката към песента „Yesterday” се появи при Пол Маккартни насън. Самият музикант описва „провидението“ по следния начин: „Събудих се с мелодия в главата, отидох до пианото и не можех да повярвам, че съм го съчинил. Нищо подобно не ми се е случвало преди. Показах мелодията на различни хора и те ме убедиха, че аз съм я написал. След известно време реших да призная нейното авторство. "
Мери Шели
Писателката Мери Шели видя Франкенщайн в съня си, вдъхновен от разговорите за експериментите на Дарвин. Изненадващо, докато била на почивка в Алпите, Мери била толкова впечатлена от възможностите за съживяване на мъртви тела, че в съня й пред нея се появила цяла история на един блед учен, който изследва окултни науки.
„Тази гледка на мъртъв фантом, съживяващ се в човешка форма, беше наистина ужасна, аз се втурнах да пиша за това веднага щом се събудих.“
Джеймс Камерън
През 1982 г. Джеймс Камерън сънува получовек, полуробот, създаден да убие ранено момиче. Тази идея се превръща във филма „Терминатор“ две години по-късно. Между другото, още по-рано - през 1975 г., майката на Джеймс сънувала триметрова синя жена. След като разказала на сина си за съня, дълго време той имал страст да рисува сини човечета в полетата на тетрадките. Изглежда, че режисьорът нямаше да се успокои, ако не беше заснел най-касовия филм в човешката история - „Аватар“.