Двама приятели от детинство откриха диамант, който може да промени живота им завинаги. На студена зимна сутрин в индийския регион Пана – известен с добива на диаманти в централна Индия – Сатиш Катхик и Саджид Мохамед се натъкнали на голям, блестящ камък в парцел земя, който били наели едва преди няколко седмици, пише BBC.

След като занесли находката при официалния оценител на диаманти в града, станало ясно, че са открили диамант с тегло 15,34 карата и качество за бижутерия – един от най-ценните видове естествени диаманти. По думите на оценителя Анупам Сингхпазарната стойност на камъка се оценява на между 5 и 6 милиона рупии, което се равнява на около 55 000 – 66 000 щатски долара. Диамантът ще бъде пуснат на търг в близко бъдеще.

Индийското правителство организира такива търгове на всеки три месеца, като те привличат купувачи от цяла Индия и от чужбина. Крайната цена зависи от курса на долара и от международните пазарни индекси, определяни от доклада Rapaport – водещ ориентир за пазара на диаманти и бижута.

24-годишният Сатиш, който държи малка месарница, и 23-годишният Саджид, продавач на плодове, произхождат от бедни семейства и са най-малките синове в домовете си. Те не крият радостта си от неочаквания късмет. „Сега можем да омъжим сестрите си“, споделят двамата.

Регионът Пана, в щата Мадхя Прадеш, е сред най-слабо развитите в Индия – жителите му се сблъскват с бедност, недостиг на вода и безработица. В същото време районът е дом на по-голямата част от диамантените залежи в страната и остава магнит за търсачи на щастие.

Макар диамантените резерви на Индия да са ограничени в сравнение с тези на най-големите световни производители, те имат историческо значение. Повечето мини се управляват от федералното правителство, но местните власти ежегодно отдават малки парцели под наем на символични цени. За много хора това е единственият шанс да променят съдбата си – макар повечето опити да завършват без успех.

Саджид разказва, че баща му и дядо му десетилетия наред са копали в същите земи, но са намирали единствено прах и парчета кварц. Баща му Нафийс вярва, че „боговете най-накрая са възнаградили търпението и труда им“.

Търсенето на диаманти в района е изключително трудоемко – копаене на ръка, изнасяне на почва и камъни, промиване и внимателно пресяване на хиляди дребни частици. Двамата приятели са отделяли за това всяка свободна минута след работа.

Според районния минен инспектор Рави Пател, късметът им е изключителен. „Те са наели парцела на 19 ноември, а само за няколко седмици са открили диамант с такова качество. Това е рядкост“, отбелязва той.

Макар все още да не са получили парите от продажбата, Сатиш и Саджид гледат с надежда към бъдещето. Засега не мислят за покупка на земя или разширяване на бизнеса си. „Първата ни цел е да помогнем на семействата си и да осигурим бъдещето на сестрите си“, казват двамата.