Ежедневната консумация на бира, както всеки друг вид алкохол, крие повишен риск от развитие на проблеми със сърцето и кръвоносните съдове, предупредиха кардиологът Хесус Гонзалес Суарес и диетологът Тете Качафейро. Те разкриха последствията от редовното пиене пред CuidatePlus.

Лекарите отбелязват, че бирата е вторият най-популярен алкохол в света, но според тях пиенето й дори в минимални количества се отразява на здравето. Гонзалес Суарес казва, че бирата, както всяка друга алкохолна напитка, намалява рефлексите, влошава координацията и адекватността на възприемане на случващото се, а също така увеличава натоварването на черния дроб и бъбреците.

Диетологът Тете Качафейру от своя страна отбелязва, че при ежедневна консумация на бира черният дроб непрекъснато работи в засилен режим. Поради този навик дневната калоричност на диетата се увеличава значително: средно се натрупват около 73 хиляди допълнителни килокалории годишно, което провокира наднормено тегло.

В заключение Качафейро добавя, че много хора смятат редовното пиене на бира за безвредно, но в действителност този навик може да предизвика пристрастяване и да провокира развитието на сърдечно-съдови патологии.

„Някои изследователи смятат, че умерените количества алкохол намаляват риска от сърдечни и съдови заболявания, но тази информация е противоречива“, казва диетологът.

Междувременно друг диетолог - София Елиашевич - посочва честата консумация на бира като причина за натрупването на висцерална мазнина около вътрешните органи. Според нея в малки количества висцералната мазнина е необходима за нормалното функциониране на организма, но излишък й застрашава развитието на различни заболявания.

Лекарят уточнява, че при мъжете висцералните мазнини в областта на талията обикновено започват да се натрупват след 30-35 години поради липса на активност и неправилно хранене, злоупотреба с алкохол и подсладени напитки. Така нареченото бирено коремче причинява много заболявания, включително проблеми със сърцето и потентността, предупреди Елиашевич. „Когато обиколката на талията надвишава 102 сантиметра при мъжете и 88 сантиметра при жените, говорим за критично ниво на висцерално затлъстяване. Това е изпълнено с усложнения като сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2, метаболитно свързано мастно чернодробно заболяване и еректилна дисфункция“, казва тя.

Диетологът препоръчва, ако имате висцерално затлъстяване, да се консултирате с лекар, за да коригирате диетата си и, ако е необходимо, да изберете лекарствена терапия.

Превод: GlasNews.bg