На Коледа през 1950 г. една от най-смелите политически кражби в британската история се обърква, когато шотландският националист Иън Хамилтън изпуска прочутия Камък на съдбата, докато се опитва да го изнесе тайно от Уестминстърското абатство в Лондон. Известен още като Камъкът от Скун, древният блок пясъчник се разпада на две части – а ново изследване проследява съдбата на отделните фрагменти, които след това тайно са били разпространявани по целия свят.
Значението на камъка датира от 1249 г., когато средновековните шотландски крале започват да го използват по време на коронации. По-малко от половин век по-късно той е откраднат от Едуард I и пренесен в Лондон, където се превръща в централен символ при коронациите на всички следващи английски, а по-късно и британски монарси.
Подтикнати от шотландските политици Бърти Грей и Джон МакКормик, група студенти, включително Хамилтън, решават да върнат реликвата обратно в Шотландия. Макар че успяват да я изнесат, те не успяват да я запазят цяла.
„Това не е просто камък,“ обяснява професор Сали Фостър, автор на новото изследване. „Когато шотландските националисти го извадиха от Коронационния трон и го пренесоха тайно от Лондон на Коледа 1950 г., границата между Англия и Шотландия беше затворена за пръв път от 400 години.“
Макар да подкрепят шотландската независимост, Грей и МакКормик не били против монархията. Когато през 1951 г. разбират, че крал Джордж VI е тежко болен и камъкът ще бъде необходим за коронацията на кралица Елизабет II, те решават да го върнат. Каменоделецът Едуард Мънли свързва двете части и артефактът е оставен на стъпалата на абатството Арброут, откъдето е взет от властите.
По време на ремонта се откъртват 34 малки парчета, които по-късно Грей номерира и раздава на доверени приятели, журналисти и политици, заедно с писма за автентичност. Проф. Фостър провежда дългогодишно проучване, интервюира свидетели и музейни експерти, за да проследи съдбата им.
Сред вече откритите фрагменти е един, който Хамилтън е вградил в сребърна брошка, подарена на съпругата му Шийла. Друг е подарен на австралийка – Катрин Милн, част от мисията на Грей „да разпространи Камъка на съдбата по всички континенти“. След смъртта ѝ парчето е дарено на музея в Куинсланд.
Едно парче се оказва собственост на бившия първи министър на Шотландия Алекс Салмънд, а друго е вградено в каретата на крал Чарлз III, използвана по време на коронацията му през 2023 г.
Днес Камъкът на съдбата се пази в Единбургския замък, върнат в Шотландия през 1996 г., но традиционно се транспортира до Лондон при всяка нова коронация.
Иън Хамилтън и неговите съучастници никога не са били съдени за кражбата. Проф. Фостър продължава да търси всички 34 липсващи фрагмента, които се отделили при ремонта на емблематичната реликва.
Превод: GlasNews.bg