Прекрасна птица избра да посети роден град и да се разхлади във водите на местната река. Черен щъркел бил заснет да крачи смело през реката в град Върбица, Шуменско.

Пернатият гост изследвал какво предлага за хапване водоема, а появата му не остава незабелязана. Черният хубавец е заснет, а кадрите с изисканата му осанка се озовават във Facebook.

И докато някои го поздравяват с "Добре дошъл", други допълват, че появата му вещае късмет и щастие. "Това е голям късмет и е на добро!", смята Пламен Владов.

Хората вярват в народното поверие, че черният щъркел има магически способности и там, където се засели, им носи късмет, здраве и благоденствие. Според други обаче е предвестник на нещастия и природни катаклизми. 

Първите сведения за разпространението на черния щъркел на територията на България са от началото на 1960-те години. За разлика от белия щъркел, който живее в провинцията и степите, черният щъркел обитава горите. Живеят в тихи вековни гори, като строят гнездото си на някое голямо дърво.

Ловните територии на черните щъркели се състоят от потоци, рекички, блата, както и ливади с ниска растителност.

Менюто на птиците е съставено основно от риби, бозайници, влечуги, мекотели, насекоми и др. Ловуват като нагазват в плитка вода и хващат своята плячка с дългия си клюн.

Много хора твърдят, че цветът на птицата не носи нищо добро и по-добре скоро да отлети на друго място. Други обаче смятат, че черният щъркел има магически способности и там, където се засели, носи късмет, здраве и благоденствие.

Според египетските вярвания, викът на тази божествена птица  е одухотворил всичко, създадено от бога на Слънцето. Затова е популярен символ на раждането на новия живот, ново дело, залог за успех в ново начинание. Емблема на особена страстна любов и на любовта към децата. Символ е на родината, любовта към родната земя и родния дом.

Снимки: Ахмед Салихов