Робот, създаден от японската компания Mitsubishi Electric Corporation, постави нов световен рекорд. Роботът е успял да сглоби прочутото кубче на Рубик много бързо. За това са му били необходими само 0,305 секунди. За сравнение, средно човек мига с честота от 0,1 до 0,3 секунди. Новото постижение е 10 пъти по-голямо от рекорда, поставен от човека, който държи рекорда за подреждане на кубчето на Рубик, пише Daily Mail.
Изобретено през 70-те години на миналия век, кубчето на Рубик е един от най-известните пъзели в света. Първоначално кубът на Рубик е наречен от създателя си магически куб, но е преименуван на куб на Рубик от Майкъл Егнот през 1980 г. Според друга версия преименуването настъпва през 1976 г. в Англия, когато Дейвид Сингмастър продава екземпляри от играчката в Опън Юнивърсити. Той печели немската награда „Игра на годината“ за най-добра главоблъсканица през 1980 г. Смята се за най-добре продаваната играчка в света с над 350 милиона продадени екземпляра по света.
Миналата година беше поставен световен рекорд за бързо сглобяване на кубче на Рубик от човек. Тогава кубчето беше сглобенo за 3,13 секунди. Но инженерите от Mitsubishi Electric Corporation са създали робот, който е успял да сглоби кубчето на Рубик 10 пъти по-бързо - само за 0,305 секунди. Така това постижение влезе в Книгата на рекордите на Гинес.
Японските учени с помощта на своя робот счупиха досегашния рекорд за най-бързо сглобяване на въртящо се кубче на Рубик от робот. През 2009 г. друг робот успя да го направи за 1 минута и 4 секунди. През 2016 г. роботът сглоби пъзела за 0,38 секунди.
Според японските инженери те са били сигурни, че двигателят на техния робот е много по-добър и затова е успял да постави нов рекорд.
„Проверих видеоклиповете на предишния рекордьор и почувствах, че двигателят, който имаме, е по-добър от техния. Така че бях уверен, че можем да ги победим със скорост“, казва Токуи, който ръководи опита за рекорд.
Учените са използвали технология, първоначално разработена за бързо и точно позициониране на проводниците в двигателите на електрически уреди като климатици. Роботът е оборудван с набор от двигатели, които работят заедно един с друг, за да движат куба със светкавична скорост.
„Знам, че нашите продукти могат да направят света още по-добро място“, казва Токуи.
Но в процеса на тестване на робота японските инженери се натъкнали на неочакван проблем - кубът едва успявал да се справи със скоростта на робота. При първия опит за поставяне на рекорда кубът на пъзела се заклещил. Затова учените трябвало да извършат нова конфигурация на робота, за да решат този проблем. При втория опит роботът успял да постави нов световен рекорд за сглобяване на кубчето на Рубик.
Превод: GlasNews.bg