Хрянът (лат. Armoracia rusticana) е многогодишно растение от семейтво Кръстоцветни. Растението вероятно произлиза от югоизточна Европа и западна Азия, но в наши дни се отглежда по целия свят. Достига 1,5 m на височина и се отглежда главно заради големия си бял заострен корен, въпреки че и листата могат да се ядат. Коренът му се използва като зеленчук или смлян като подправка. Използва се и в някои видове горчица.
Действие и приложение. Освен като вкусна подправка, хрянът се използва и като лечебно растение с ценни свойства. Основно, хрянът се свързва с апетитовъзбуждащо и подобряващо храносмилането действия.
След поредица от изследвания учените установяват, че хрянът усилва секрецията на храносмилателните жлези. Той подобрява разграждането на мазнините. Хрянът широко се използва като подправка и дразни лигавиците и заложените в тях рецептори. Външно приложение намира и при ревматизъм под формата на лапи. Дразнещото рецепторите действие на хряна се свързва с наличието на гликозида синигрин, който под въздействието на ензима мирозин освобождава алилсинапено етерично масло, което обуславя ефектите му.
Хрянът е с ниско съдържание на калории, но с високо съдържание на фибри, което може да го направи невероятно допълнение към рецептите ви за отслабване.
Хрянът е богат на изотиоцианати. Те помагат за редуциране на тегло, като естествено ускоряват метаболизма. С тяхното съдействие можете да предотвратите и преяждането. Така може да бъдете напълно сигурни, че опитите за отслабване няма да бъдат компрометирани. Често използването на хрян е част от диетите, целящи понижаване на телесното тегло.
Българската народна медицина предлага хряна като диуретично средство при асцит, за овладяване на възпалителни отоци, при ревматизъм, подагра. Зеленчукът е богат на алицин и синигрин. Това са две активни съединения с антибиотични свойства. Благодарение на тях растението може да облекчи значително инфекциите на пикочните пътища, в някои случаи, дори по-добре от конвенционалното лечение.
Освен това хрянът има диуретичен ефект, което означава, че предотвратява задържането на вода и по този начин улеснява елиминирането на бактериите, главни виновници за тези инфекции.
Знаете ли, че хрянът е по-богат на витамин С от портокалите?! Именно това го прави полезен за борба с умората и за укрепване на имунната система, пише puls.
Зеленчукът е пълен и с още полезни хранителни вещества и фитохимикали, които се борят със свободните радикали и могат да повишат имунитета и да стимулират активността и производството на бели кръвни клетки.
Химичен състав. Хрянът е богат на много полезни вещества. Корените му съдържат синапено масло, захар, аскорбинова киселина, минерални соли, като калций, натрий, сяра, фосфор, магнезий, желязо, мед и органични съединения. В листата на хряна се съдържа 3 пъти повече аскорбинова киселина, отколкото в корените. Благоприятно действие върху човешкия организъм оказват съдържащите се в хряна летливи вещества, които са способни да убиват болестотворните микроби и благодарение на тях растението притежава бактерицидни свойства.
Дрога. С лечебни цели се използват корените на растението и по-рядко листата. След като корените бъдат изкарани и добре почистени, те се изсушават на добре проветриво и сухо място. Обикновено, корените се събират през есента. Добре изсушени, те трябва да се съхраняват в сухи помещения за по-дълготрайна употреба.