Мъж от Мичиган получи трансплантация на лице десетилетие, след като посегна на живота си и оцеля по чудо.

Дерек Пфаф от Харбър Бийч се подложи на сложната процедура в клиниката Майо в Рочестър, Минесота, по-рано тази година, според съобщение, публикувано във вторник. Операцията продължи повече от 50 часа и включи мултидисциплинарен екип от най-малко 80 здравни специалисти.

Благодарение на трансформиращата процедура Пфаф вече може да мига, да се усмихва и да диша през носа си -  за първи път от около 10 години. 30-годишният преди това е претърпял 58 реконструктивни операции на лицето. Но той все още се борил с това да говори и да диша нормално. Носът му също липсвал и той не можел да дъвче или преглъща храна, като беше принуден да използва сонда за хранене. Освен това той имаше само едно око и не можеше да мига. Сега много от тези загубени функции на лицето са възстановени, пише Newsweek.

„След последната ми операция лекарят каза на родителите ми, че не може да направи нищо повече, освен да ни насочи към място за трансплантация на лице“, каза Пфаф в съобщение, публикувано на уебсайта на Mayo Clinic. „Тази операция преобрази живота ми. Чувствам се много по-уверен.“

Първана нрансплантация на лице е извършена преди почти 20 години и оттогава са извършени повече от 50 подобни процедури по света. Най-новата процедура е втората трансплантация на лице, извършена от Mayo Clinic - медицинска практика и изследователска група с нестопанска цел - като първата беше предприета през 2016 г.

Пфаф се опитал да посегне на живота си на 5 март 2014 г., на 19-годишна възраст, докато се прибирал от колежа през пролетната ваканция.

„Погледнах отсреща и шкафът с оръжията беше отворен... сърцето ми спря“, каза баща му Джери Пфаф.

"Той не си спомня да е получил пистолета. Не си спомня да е излизал навън. Не си спомня да се е застрелял", каза майка му Лиза. "Срещнахме се с лекарите и те ни казаха, че няма начин Дерек да се справи. Цяло чудо е, че оживя."

Докато 19-годишният тогова тийнейджър оцеля при инцидента, лицето му било сериозно увредено от изстрела.

"Трябваше да умра тази нощ. Благодарен съм, че съм жив", каза той.

През февруари 2024 г. се появи донор на лице и беше взето решение за извършване на трансплантация. Проведено е от мултидисциплинарен екип, ръководен от д-р Самир Мардини, лицев реконструктивен хирург, който е хирургичен директор на Програмата за реконструктивна трансплантация на клиниката Майо.

Мардини каза, че приблизително 85 процента от лицето на Пфаф е успешно реконструирано и заменено с донорска тъкан. Това включва горните и долните му клепачи, горната и долната челюст, зъбите, носа, структурата на бузите, кожата на врата, твърдото небце и части от мекото му небце.

„Възстановителният характер на трансплантацията на лице я прави много сложна“, каза Мардини.

Операцията била щателно планирана в продължение на няколко месеца. Екипът дори създаде дигитален хирургически план, разчитащ на подробни сканирания както на лицата на донора, така и на реципиента. Това им позволи да извършат операцията първо дигитално.

Един от най-предизвикателните аспекти на операцията беше повторното свързване на многото малки нерви между лицето на Пфаф и донорската тъкан, за да се гарантира възстановяването на функции като хранене, мигане и дори усмивка.

Екипът картографира деликатните лицеви нерви както на донора, така и на реципиента, за да подпомогне това усилие.

„Опитваме се да върнем на Дерек функциите, които му липсваха 10 години“, каза Мардини. „Повечето трансплантации на органи са животоспасяващи. При трансплантацията на лице това е животворна операция. Можете да живеете без нея, но пропускате живот.“

След първоначалната процедура Pfaff претърпя допълнителна операция, за да подобри външния си вид, да подобри функцията на езика и клепачите си и да гарантира, че новосвързаните нерви функционират правилно.

„Това не е естетична операция, въпреки че страничните ползи от нея са изключително полезни за естетиката на пациента“, каза Мардини. „Дерек изглежда нормален. Иска да върви по улицата и никой да не забелязва нищо върху него.“

„Изминаха 10 години, откакто не сте виждали нос, устни и зъби на сина си – просто невероятно, чудо“, каза Джери Пфаф.

30-годишният мъж сега се е превърнал в страстен защитник на превенцията на самоубийствата и планира да сподели историята си, за да насърчи хората, които се борят да потърсят помощ.

„Оживях с причина. Искам да помагам на другите“, каза Пфаф. „Много съм благодарен на моя донор, семейството му и екипа ми за грижи в клиника Майо, че ми дадоха този втори шанс.“