Рекордът за най-дълга бременност при бозайници, тоест колко време им отнема да родят бебе, днес принадлежи на африканските слонове. Известно е, че бременността им продължава 22 месеца и е най-дългата известна до момента. Учените обаче смятат, че един от морските обитатели е в състояние да ги измести от пиедестала им.
Изследователите са изучавали гренландските китове и сега вярват, че тези животни могат да съперничат на африканските слонове за титлата. Учените са изследвали кръвта на китовете и са установили, че те могат да бъдат бременни до две години, пише IFLScience.
Все още обаче остава въпросът дали гренландските китове ще успеят да заобиколят африканските слонове. Факт е, че има вероятност китовете да не са бременни в продължение на 2 години, но използват някои физиологични тактики, за да отгледат най-доброто потомство в най-добрия момент.
Според Надин Лисиак, ръководител на новото изследване, бременността е периодът от време между зачеването и раждането, когато плодът се развива в матката на женски бозайник. Например, при хората продължителността на бременността е 38 седмици. В същото време продължителността на бременността е с около 2 седмици по-малка, тъй като овулацията и зачеването настъпват след около 2 седмици от менструалния цикъл. Когато изследователите разглеждат диви бозайници, те се фокусират върху периода на бременност.
Един от начините за измерване на бременността при диви животни е да се тества кръвта им, тъй като учените знаят, че нивата на някои хормони, включително прогестерон, ще бъдат по-високи по време на бременност. Изследването на гренландските китове беше трудно за изследователите, тъй като тези животни прекарват изключително малко време на повърхността. Изследователите преди това смятаха, че гренландските китове имат период на бременност от 12 месеца, но това предположение вече е отхвърлено.
В ново проучване учените наблюдават 10 женски гренландски кита от канадско-западната популация на гренландския кит. Трима от тази група бяха все още незрели и следователно имаха ниски нива на прогестерон. Въпреки това, останалите 7 женски имаха високи нива на прогестерон за удивително дълго време.
Според Лисиак, резултатите от тяхното изследване показват, че женските гренландски китове имат повишени нива на прогестерон за средно 23,5 месеца, което надвишава периода на бременност за африканските слонове. Авторите на изследването отбелязват, че ако този изненадващо дълъг период на повишени нива на прогестерон наистина е показателен за времето, прекарано в отглеждане на бебетата, те ще станат рекордьори сред бозайниците. Изследователите обаче предупреждават, че може да има и друго обяснение.
Учените отбелязват, че са анализирали данни от полеви наблюдения при китолов, които предполагат, че бременността на гренландските китове всъщност не продължава две години. Авторите на изследването смятат, че повишените нива на прогестерон при женските може да са резултат и от последователни овулации при китовете.
Хипотезата е, че последователната овулация може да се използва от женските гренландски китове като адаптация за увеличаване на адаптивността към арктическите условия, където средата може да бъде непредсказуема и враждебна. Гренландските китове са полиандров вид, което означава, че женските се чифтосват с много мъжки през един размножителен сезон, така че освобождаването на множество яйца може да им даде избор на „по-добра“ сперма за следващото поколение.
Превод: GlasNews