Голям астероид, който беше открит едва на 13 януари тази година, лети към Земята. Той е кръстен 2023 AQ и се оценява на 100 метра в диаметър. Има ли заплаха за нашата планета? За това пише изданието HiTech.
Според изявлението на учени от НАСА, вечерта във вторник, 17 януари, огромен космически камък, летящ в космоса със скорост от 90 хиляди км/ч, ще се приближи до Земята. Наречен 2023 AQ и открит само преди няколко дни, този астероид е настроен да се приближи на разстояние от нашата планета, което се определя като потенциално опасно.
Милиони астероиди обикалят около Слънцето в астероидния пояс между Марс и Юпитер, но има космически скали, които пресичат орбитата на Земята по време на движението си и следователно се доближават до нашата планета на разстояние и се наричат близки до Земята астероиди. Към днешна дата са известни приблизително 30 000 такива космически камъка, но много от тях все още не са известни на науката. На 13 януари учените откриха нов астероид, който вече лети към Земята.
Според учените размерът на астероида 2023 AQ, който е около 100 метра, го прави потенциално опасен за Земята, тъй като падането на такъв обект може да причини значителни разрушения.
НАСА съобщи, че този астероид трябва да прелети покрай нашата планета с голяма скорост на разстояние от 4,1 милиона километра, което е повече от 10 пъти разстоянието от Земята до Луната. Въпреки това всички астероиди, които се приближават до планетата на по-малко от 8 милиона километра, се считат за опасни. Учените казаха още, че през последните месеци нито един астероид не е прелетял покрай Земята със скорост от 90 хиляди км/ч, така че този е един от най-бързите.
Учените са установили, че астероид 2023 AQ принадлежи към група близки до Земята космически скали, наречени Аполос, и завършва пълна революция около Слънцето за 1125 дни. По време на въртенето си около нашата звезда 2023 AQ се доближава най-много до Слънцето на разстояние от 78 милиона км, а по-нататък от звездата е на разстояние от 555 милиона км. За сравнение, разстоянието от нашата планета до Слънцето е приблизително 149 милиона километра.
НАСА съобщи още, че в понеделник, 16 януари, край Земята е прелетял друг голям астероид с диаметър почти 130 метра. Астероидът, наречен 2012 BV13, прелетя покрай планетата на разстояние 4,6 милиона километра със скорост 24 хиляди километра в час.
Този близък до Земята астероид, който беше открит преди 10 години, принадлежи към групата космически скали, наречени Атони. 2012 BV13 прави пълна обиколка около Слънцето за 335 дни и е най-отдалечен от Слънцето по време на своето пътуване в космоса на разстояние от 155 милиона км, а най-близо до звездата лети на разстояние от 127 милиона км.
Сега учените разделят астероидите на три типа: C-тип, S-тип и M-тип. Първите са най-често срещаните в Слънчевата система и се състоят главно от въглерод. Другите се състоят предимно от силикати и са много по-малко. Що се отнася до астероидите от тип М, те се състоят предимно от метали и са най-редките.
Превод: GlasNews