Всяка година The Economist избира една страна, която е показала най-забележително подобрение през изминалата година и тази година Бангладеш получи тази чест. 

Предишни победители включват Колумбия (за прекратяване на гражданска война), Украйна (за съпротива срещу непровокирана инвазия) и Малави (за демократизация).

През 2023 г. наградата беше дадена на Гърция за това, че се измъкна от дълга финансова криза и преизбра разумно центристко правителство, се казва в доклад, публикуван от The Economist.

Тази година титлата се присъжда на Бангладеш, изпреварвайки Сирия, Аржентина, Южна Африка и Полша за своя забележителен напредък.

Защо Бангладеш 

Бангладеш свали един автократ. През август водени от студенти улични протести изтласкаха Шейх Хасина, който управляваше страната от 175 милиона в продължение на 15 години. Дъщеря на герой за независимост, тя някога ръководеше бързия икономически растеж. Но тя стана репресивна, фалшифицирайки избори, хвърляйки в затвора противници и нареждайки на силите за сигурност да стрелят по протестиращите. На нейния часовник са откраднати огромни суми пари.

„Бангладеш има история на отмъстително насилие, когато властта се сменя. Основната опозиционна партия, BNP, е продажна. Ислямският екстремизъм е заплаха. И все пак преходът досега е окуражаващ“, се казва в доклада.

Временно технократско правителство, ръководено от Мухамад Юнус, носител на Нобелова награда за мир, е подкрепено от студенти, армия, бизнес и гражданско общество. Той възстанови реда и стабилизира икономиката. През 2025 г. ще трябва да възстанови връзките си с Индия и да реши кога да проведе избори – първо, като гарантира, че съдилищата са неутрални и опозицията има време да се организира. Нищо от това няма да е лесно. Но за свалянето на деспот и предприемането на крачки към по-либерално правителство, Бангладеш е нашата страна на годината.

Другите претенденти

Сирия беше на второ място, след като свали своя автократ Башар Асад. Аржентина спечели признание за икономическите реформи, докато Южна Африка и Полша бяха похвалени за отхвърлянето на „лошото правителство“ и формирането на нови администрации.