Чувствате се тревожни за финансите си? 69% от американците казват, че финансовата несигурност е довела до чувство на тревожност и депресия.
Финансовата тревожност е чувство, което често произтича от идеята, че не се справяте достатъчно добре – за бъдещото си аз, за някой на вашата възраст или в сравнение с вашите връстници, казва Меган Маккой, финансов терапевт и професор в Канзаския държавен университет, пише CNBC.
„Тревожността е склонна да бушува в мислите ни през целия ден, особено когато става въпрос за пари“, казва тя.
Но вместо да се опитвате да избягвате тези чувства или да им позволявате да се намесват в други неща, отделете време да се справите с тях.
„Изненадващо ефективна стратегия е да си насрочите ежедневно или седмично „време за тревоги“ – 15 до 20 минути, посветени само на вашите финансови проблеми“, казва Маккой.
Как да се възползвате максимално от „времето за тревоги“
Първо, запишете всичко, което ви притеснява. Това може да включва всичко - от конкретни („Не съм сигурен как ще си позволя това, ако детето ми иска да ходи в частен колеж“) до притеснения, свързани с начина на живот („Изглежда, че всички в моя Instagram канал ходят на повече страхотни почивки от мен“).
След това сортирайте елементите в два списъка: неща, които можете да контролирате, и неща, които не можете.
„Този процес помага да се превърне размитата, постоянна тревога в две категории: действие и приемане“, казва тя.
Не става въпрос за игнориране на страховете ви, а за това да се научите да ги управлявате целенасочено.
За нещата, които можете да контролирате, се съсредоточете върху малки, постепенни стъпки към желаните промени. Това може да означава настройване на редовни автоматични депозити в сметка или „фонд за почивка“.
Ако можете да назовете конкретни спестовни сметки на името на тези цели, още по-добре, казва Маккой. Конкретно наречените сметки „помагат на хората да се чувстват организирани и емоционално свързани с напредъка си“, казва терапевтът.
Те също така намаляват изкушението да харчат пари импулсивно, защото вече са „резервирани“.
Ако се чувствате притеснени да се опитвате да го организирате сами, не се страхувайте да поискате помощ, казва Маккой. Финансовият плановик може да ви помогне да превърнете страховете и целите си в изпълними стъпки.
Някои неща не могат да бъдат контролирани
Когато става въпрос за фактори, които не контролирате – бъдещето на фондовия пазар, търговската политика и данъчните ставки на страната, колко пари печелят приятелите ви – бъдете малко по-снизходителни.
Маккой предлага да направите крачка назад и да се опитате да предефинирате успеха по свои собствени условия. Имате ли избор? Дали разходите ви са в съответствие с вашите ценности? Подхождате ли съзнателно към това как спестявате и харчите пари?
Ако сте отговорили с „да“ и на трите въпроса, може би се справяте по-добре, отколкото си мислите.
„Това преосмисляне намалява натиска и насърчава по-информиран и състрадателен поглед върху финансовото здраве“, казва Маккой.