В Башкирия езерото Игишма изчезна за една нощ, както вече се е случвало преди 100 години. Водата е напускала Игишма и през 1975 г.
Това разказаха служителите на националния парк Шулган-Таш, който се намира до пещерата Капова.
Медиите пишат, че необичайно горещото лято може да е довело до изчезването на цялото езеро. Така само през август в Башкирия падна рекордно ниското количество валежи. Такова сухо време не се е наблюдавало през последните 30 години.
Според служителите на националния парк има шанс водата да се върне. По-рано, когато езерото изчезнало, на дъното му пораснали дървета, а след това водата се връщала и дърветата (върби и брези) изплували. „Оттук и името на езерото, от башкирски се превежда „плаващо езеро“, обясняват в парка.



Превод: GlasNews.bg
Прочетете още
- 10:00 Колега на загиналия шофьор на линейка: Всеки ден на риск, всеки ден на ръба – и накрая тишина
- 15:00 Паднал мъж в Бургас чака 1 час линейка, от 112 питат: "Клошар ли е?"
- 12:00 „Глухите хора не просят": Глухоняма жена проговори за злоупотребите с името им
- 13:00 На нечия служба ли е този автомобил? Вижте какви светлини примигват на задното му стъкло ВИДЕО