Всеизвестен факт е, че късното хранене може да доведе до напълняване и да причини здравословни проблеми. Сега обаче изследователите смятат, че това твърдение не е съвсем вярно.
В ново проучване учени от Кралския колеж в Лондон проведоха мащабно проучване, в което участваха 80 000 възрастни в Обединеното кралство. Изследователите са разгледали различни часове на хранене и времеви прозорци, в които хората са яли.
Пълните данни от проучването се планира да бъдат публикувани преди края на 2023 г., но предварителните данни показват, че някои от нас могат да вечерят след 21:30 и това по никакъв начин няма да се отрази на тяхното здраве или физика, пише Daily Mail. Това обаче ще работи само при едно условие - важно е човек, който е свикнал да вечеря късно, да закусва късно.
Основното е да спазвате 14-часов прозорец на гладно. Тоест, ако вечеряте в 21.30, закуската не трябва да е по-рано от 11.30. Изследователите уверяват, че, първо, това е полезно за метаболизма, второ, за цялостното здраве и трето, ще помогне за поддържане на фигура. Резултатите от проучването показват, че този период на гладуване е бил ефективен за мнозинството от участниците в проучването, независимо от това в кое време са вечеряли.
Според автора на изследването Тим Спектър, професор по генетична епидемиология, идеята, че ранните вечери са полезни за нашето здраве, всъщност се основава на малки проучвания, които изучават предимно млади хора. Но най-важното е, че не са взели предвид интервалите между храненията, както и времето на закуска. Следователно, според Спектър, тези проучвания показват само незначителна полза от ранното хранене.
Професорът смята, че най-ефективен е ограниченият във времето прием на храна, който според изследванията е полезен както за метаболизма, така и за отслабването. Спектър отбелязва, че участниците в проучването, които са яли късно, но все пак са поддържали 14-часова пауза между вечеря и закуска, са заявили, че имат повече енергия.
Изследователите предполагат, че това се дължи на нашите чревни микроби, които изглежда имат свой собствен циркаден ритъм и като нас имат нужда от почивка. Учените също предполагат, че можем да решим кога да вземем тази 14-часова почивка въз основа на нашия график. Важно е обаче също така да се придържате към 14-часова почивка за хранене, да не хапвате лека закуска преди лягане, да не закусвате рано и да си лягате в рамките на два часа след вечеря.
Превод: GlasNews