Учени в Централен Куинсланд, Австралия, откриха нов вид паяк, който достига дължина над 5 сантиметра, а отровата му е опасна за хората. 

Това животно живее в гористата зона на централния регион на Куинсланд. Изгражда дупки в черната земя в районите на Eidsvolda и Monto, западно от Bundaberg, където прекарва до 7 години, докато мъжките изпълзяват в търсене на женски.

Този вид се нарича Euoplos Dignitas, което идва от латинската дума за „достойнство“ или „величие“, съобщава ABC News. Интересното е, че женските от този вид са по-големи от мъжките и имат дължина около 5 см. Паяците не представляват смъртоносна заплаха за хората, но техните ухапвания могат да причинят болка и подуване.

Нора, земя, черна земяцял екран
Паякът изгражда дупки в черната земя в районите на Ейдсволда и Монто, където прекарва до 7 години Снимка: QUEENSLAND MUSEUM

Euoplos dignitas може да се превърне в застрашен вид паяк, тъй като е загубил голяма част от естественото си местообитание поради разчистване на земя, според учени. Това паякообразно гнезди под земята и има гъста космена козина.

Паяк, земя, дупка, членестоноги, Euoplos Dignitasцял екран
Мъжките от този вид са с меденочервен цвят. Снимка: QUEENSLAND MUSEUM

„Мъжките от този вид са меденочервени на цвят. Те са наистина зашеметяващи. Женските често са по-тъмни и по-набити, тъй като прекарват по-голямата част от живота си под земята. Няма да знаем колко още популации съществуват, докато не приключи подробно проучване. Но естественият ареал на вида е малък и силно фрагментиран. Успяхме да намерим само един жив (екземпляр) засега", каза арахнологът Майкъл Рикс.