Учени от Калифорнийския университет са открили напълно нов цвят, който нарекли „оло“ – дълбок и наситен нюанс между синьото и зеленото.
Въпреки че звучи интригуващо, хората няма да могат да го видят с просто око – за да се види оло, е необходимо специално лазерно облъчване на окото.
В окото има три вида конусовидни клетки – S, L и M – всяка от тях е чувствителна към различни дължини на вълните на цветовете синьо, червено и зелено.
Проучването на изследователите казва, че при нормално зрение „всяка светлина, която стимулира M конусна клетка, трябва също да стимулира нейните съседни L и/или S конуси“, тъй като нейната функция се припокрива с тях.
За да се види оло обаче, трябва да се стимулира само на един от трите вида зрителни рецептори в окото – М-конусите, които отговарят за възприемането на средни вълни от спектъра (зелената зона).
В изследването лазерът стимулира само тези конуси, "които по принцип биха изпратили цветен сигнал до мозъка, който никога не се случва при естествено зрение", пишат изследователите.
При обикновено зрение тези рецептори винаги работят в комбинация с други, но с помощта на прецизно насочен лазер изследователите успели да ги активират изолирано. Това предизвиква уникален зрителен отговор в мозъка – усещане за цвят, който не съществува в естествената светлина.
„Може да се опише като изключително интензивен синьо-зелен или дори паунов цвят, но е нещо повече – толкова наситен и жив, че просто поразява сетивата“, казва проф. Рен Нг от Бъркли, един от водещите учени в изследването.
До момента само петима души в света са успели да видят оло, включително двама учени от Университета във Вашингтон, които не са били наясно с целта на експеримента. Те се опитали да оприличат цвета на нещо познато, но единственият близък оттенък, който успели да посочат, бил синьозелено.
Откритието, публикувано на 18 април в Science Advances, може да доведе до напредък не само в изследванията на човешкото зрение, но и в разработването на нови технологии за хора с цветна слепота. Учените вярват, че чрез по-добро разбиране на това как отделните рецептори в окото възприемат светлината, ще могат да създадат нови начини за разширяване на визуалното възприятие.
