Група учени използваха компютър, за да се опитат да определят точно кога обществото ще рухне, а резултатите са доста обезпокоителни.

С развитието на изкуствения интелект, който става все по-усъвършенстван с всеки изминал ден, учените могат да използват технологиите, за да разбират повече за бъдещето на човечеството и планетата Земя.

Група учени от Масачузетския технологичен институт (MIT) правят опити да изчислят кога обществото ще престане да съществува.

Още през 1972 г. екип от MIT използва компютърно моделиране, за да анализира различни фактори като население, природни ресурси и енергийна консумация.

След като завършиха своето изследване, резултатите показаха, че ограниченията в растежа ще доведат до крайния колапс на човешкото общество.

Кога точно според учените ще настъпи краят на обществото, такова каквото го познаваме?

Според проучването падението на обществото ще настъпи около средата на 21-ви век. Това е именно векът, в който в момента живеем.

Всъщност, според прогнозата, остават по-малко от две десетилетия до колапса. Ако трябва да бъдем точни – около 17 години, тъй като учените предвиждат, че крахът ще настъпи през 2040 г.

Други изследвания, подкрепящи прогнозата
По времето на публикуването си, докладът не е приет особено сериозно и дори е осмиван.

През 2009 г. друг екип от изследователи направи подобно проучване, което достигна до почти същите резултати.

Публикувано в American Scientist, по-новото изследване стигна до извода, че резултатите от първоначалния модел „почти напълно се потвърждават 35 години по-късно през 2008 г.“ (с някои логични предположения).

„Важно е да се признае, че тези прогнози не са опровергани и, всъщност, изглежда, че са доста точни. Не сме запознати с друг икономически модел, който да е бил толкова точен за толкова дълъг период от време“, се казва в изследването.

Освен това, през 2021 г., холандската изследователка по устойчиво развитие Гая Херингтън също потвърди мрачните прогнози, направени в първоначалното проучване.

В интервю за The Guardian, Херингтън заяви: „От изследователска гледна точка, сметнах, че проверката на десетилетия стар модел спрямо реални емпирични наблюдения би била интересен експеримент.“

Херингтън установи, че данните съвпадат с прогнозите, направени още през 1972 г., като най-лошият сценарий предвижда спиране на икономическия растеж до края на това десетилетие и колапс на обществото около 10 години по-късно.

За щастие, обаче, Херингтън имаше и малко по-оптимистични новини.

„Основният извод от моето проучване е, че все още имаме избор да се насочим към сценарий, който не завършва с колапс. С иновации в бизнеса, наред с нови разработки от страна на правителствата и гражданското общество, продължаващото актуализиране на модела ни дава друга перспектива за предизвикателствата и възможностите, които имаме, за да създадем по-устойчив свят.“

Превод: GlasNews.bg