Ясно е, че различните народи имат свои различни традиции за празниците. Ето например в Япония традиционната коледна вечера е KFC, а норвежците крият метлите на Бъдни вечер.
Великден не остава по-назад. Различните народи имат свои различни обичаи. Има много начини, по които хората празнуват светлия празник по света, които се различават от начина, по който го отбелязваме ние в България.
Гърция
На гръцкия остров Корфу старите тенджери се изхвърлят от прозорците по улиците като традиция на Великден в събота сутринта. Смята се, че традицията е копирана от жителите на Венеция, Италия, които изхвърлят вещите си.
Полша
В Полша хората се пръскат с вода един върху друг в деня след Възкресение Христово. Това е традиция, свързана с кръщението на полски принц преди стотици години.
Известен е като Мокър понеделник и се случва и в много други страни.
Франция
В малък град в южната част на Франция хората се събират всеки понеделник след Великден, за да споделят огромен... омлет!
Използват се около 15 000 яйца и е достатъчно голям, за да засити хиляди хора. Всяко семейство сутрин чупи яйцата в домовете си и се събира на главния площад, където се варят яйцата за обяд. И вечеря. И закуска на следващата сутрин...
Легендата разказва, че френският император Наполеон Бонапарт харесал омлет, който бил ял в малко градче, и поискал да бъде направен огромен за него и армията му. От това се роди традиция.
САЩ
Отвъд Европа, в Белия дом в САЩ, където живее президентът на страната, ежегодно се провежда търкаляне на великденски яйца на поляната. Традицията датира от 1878 г., когато президентът Ръдърфорд Б. Хейс управлява страната.
Той се провежда в понеделника след Великден и обикновено Първата дама е тази, която отговаря за събитието.
Северна Европа
В някои части на Скандинавия децата се обличат, малко като Хелоуин, и искат шоколадови бонбони и лакомства по улиците.
Те могат да носят шалове, да се гримират и да носят клонки с пера като част от традицията.
Бермудите
Бермудите имат дълга традиция да пускат хвърчила около Великден. Карибската страна има специални фестивали на Разпети петък, където хората правят хвърчила във формата на шестоъгълници.
Те обаче не са единственото място за пускане на хвърчила около Великден, има някои места в Испания, които имат фестивали на хвърчила и по това време на годината.
Пускането на хвърчило е да ви напомни за издигането на Исус на небето в историята за Великден.
Филипините
Във Филипините някои вярващи католици са възприели практиката на саморазпъване и самобичуване на Великден. Тяхното мислене е, че това им помага да ги пречистят и да ги изчистят от греховете на света.
Римокатолическата църква не е запалена по идеята и активно се опитва да обезсърчи тази практика, без особен успех.
Норвегия
Великден е време за престъпност в Норвегия. Телевизионните канали пускат криминални предавания и куп нови детективски романи са поръчани да излязат точно преди Великден.
Хората от цялата страна бягат в планинските хижи и прекарват уикенда с телевизионните предавания или книги „whodunnit“.
Дори кашоните с мляко носят кратки детективски истории на своя страна през сезона. Феноменът е предизвикан от огромната популярност на криминален роман през 1923 г., чието действие се развива на железопътната линия в Берген.
Нова Зеландия
Докато ние в България се чукаме с великденски яйца, добрите хора на новозеландския район Отаго грабват оръжията си за годишния „Голям лов на великденски зайци“.
Идеята е да се изчистят земеделските земи от „инвазивни вредители“, като над 500 ловци се борят за желания трофей и паричната награда от $3500.