Не е тайна, че боровинките са не само вкусни, но и се смятат за нещо като суперхрана - плодовете са богати на микронутриенти като витамини и минерали. Боровинките са и антиоксидант, а според някои учени яденето на боровинки има ползи за здравето на хората.

В ново проучване екип от университета в Кордоба отиде по-далеч, предполагайки, че ползите от яденето на боровинки всъщност могат да бъдат увеличени, ако плодовете са правилно обработени. Известно е, че обработката на храната понякога може да промени хранителните свойства на продукта, така че авторите на ново проучване се опитаха да разберат дали ще работи, ако направите вино от плодовете.

В изследването учените са използвали боровинки, събрани от Уелва в Южна Испания. След това плодовете се натрошават и се добавят към захарен разтвор - получават се общо 8 литра боровинков сок, към който се добавя и малко количество мая.

На първия етап учените измерват концентрацията на антиоксидантни съединения, а именно:

антоцианини;
флавоноли;
флаван-3-оли;
танини;
витамин Ц;
антиоксидантна активност.

На втория етап сокът се разделя в равни количества в 8 колби, разделени на две групи, загряти на водна баня:

при 17,2°C;
при 21,1°C.

Във всяка група две колби бяха подложени само на частична ферментация, което доведе до сладко вино, а други две бяха подложени на пълна ферментация, за да се получи сухо вино. След това учените взеха малко количество вино от всяка колба и анализираха концентрациите и активността на антиоксидантите в него, след което ги сравниха с оригиналния сок.

Резултатите са публикувани в списанието ACS Food Science & Technology и се оказват много интересни, пише IFLScience. Виното от боровинки успява да запази някои от потенциалните ползи на плода – всички вина показват по-висока антиоксидантна активност от оригиналния сок от боровинки.

Авторите на изследването също установиха, че различните условия за приготвяне на вино имат известен ефект върху концентрациите на отделните съединения. Например:

продължителната ферментация намалява концентрациите на антоцианини, флавоноли и танини;
повишени нива на флаван-3-ол;
при по-високи температури виното имаше наполовина по-малко витамин С;

По този начин учените стигнаха до заключението, че боровинковото вино всъщност може да увеличи максимално ползите от плодовете, а температурата и времето на ферментация влияят на състава на антиоксидантите. За съжаление, изследването не е взело предвид вкуса на виното, а само неговите потенциални ползи за тялото.