Ежедневно от всички страни ни бомбардират с теории за заговори, конспирации и скандали, но има такива които остават в историята.

Въпреки че някои са нереалистични, някои преувеличени, не означава, че те не се случват около нас. Точно обратното, историята е пълна със заговори и скандали.

Аферата около използването на петрола в САЩ, известна като Чаеният похлупак

По времето на Уорън Хардинг (29-ят президент на САЩ) в Белия дом избухва скандал с продажбата на петролните запаси. Той назначил приятели, с които играел голф и покер, в своята администрация. Въпреки че самият той бил честен човек, неговите подчинени са били тези, които били склонни към корупция. Неговият министър на вътрешните работи Алберт Фол тайно позволил петролните компании да експлоатират петрол в Уоминг и Калифорния, в замяна на няколко стотин хиляди долара подкупи.

След като "Wall Street Journal" обяви през 1922 г., че петролът е продаден без търг, бил създаден сенаторски комитет под ръководството на сенатора от Уисконсин, Робърт Ла Фолет. Главният прокурор поискал от ФБР да разследва нещата около Ла Фолет, за да могат да го изнудват. С това само затвърдил неговата упоритост, за да разбере всичко. Накрая Алберт Фол станал първият човек на американски кабинет, който заради корупция влиза в затвора.  

Експериментът за сифилис Тускеге - нарушение на медицинската етика

Един от скандалите, който е известен като най-голямото нарушение на медицинската етика е проучването Тускеге за сифилис, което провежда американската  здравна държавна служба в сътрудничество с института Тускеге от 1932 г. до 1972 г.

В проучването са участвали около 600 души, включително 399, които са имали сифилис. Изследователите не са им съобщили, че имат сифилис и че проучването има за цел да документира как болестта разрушава човешкото тяло. Когато през 1947 г. е открито, че пеницилинът има някакви резултати в битката срещу сифилис, изследователите не са използвали това за лечението им. Може би 28 на всеки 100 участници са починали от сифилис, въпреки че се предполага, че тази цифра е значително по-голяма.

В средата на 60-те години на миналия век, Пит Буктон, социален работник, се запознал с доклада за проучването и предал доказателствата на негов приятел в "Associated Press". Това довело до края на проучването през 1972 година.
Правителството се споразумяло пред съда със семействата на жертвите да получат безплатно лечение.

Тютюневата промишленост дълго отрича последиците за здравето от тютюнопушенето.

През 1950 г. епидемиологът д-р Ернст Уиндер, съобщи в проучване в списание "Journal of American Medical Association", че пушенето е една от причините за причиняване на рак на белите дробове. Веднага след това шест големи тютюневи производители решават да финансират проучвания. През 1954 г. Тютюневият институт за изследване публикувал обяви в 400 вестници, в които е поставен въпросът за проучването на лекаря. Учените и тютюневата промишленост отдавна са знаели, че пушенето е свързано с рака.

Химикът Клауд Теагуе, решил, че проучването на клиничните данни може да потвърди връзката между пушенето и рака на белите дробове. 46 щата в САЩ са се присъединили в борбата срещу тютюневата промишленост. От 1998 г. тютюневите концерни приели да платят 10 милиарда долара годишно за нанесените вреди на здравето на пушачите. 

Заговор срещу Кастро е причина за убийството на Кенеди

Убийството на президента Джон Кенеди през 1963 г. е свързано със заговора за убийство на кубинския президент Фидел Кастро. Комисията Уорън, която е сформирана от наследника на Кенеди, Линдън Джонсън, заключила, че Лий Осуалд ​​сам и лично е убил Кенеди. Два дни по-късно той бил застрелян от засада от Джак Руби. Скептиците нападнали доклада на Уорън и са били прави.
През 1967 г.  Дрю Пиърсън и Джак Андерсън изнесли теория, че убийството на Кенеди не е бил случайно дело на един човек, а отмъщение за опит за убийство на Фидел Кастро от ЦРУ, което развивало своята дейност  и в Куба.

Осуалд ​​и неговия убиец Джак Руби са били свързани с Куба. Осуалд ​​в един момент се е свързвал и с кубинското посолство.
През 1979 г. е установено, че Кенеди вероятно е убит в резултат на кубинска завера, въпреки че не може точно да се определи кой е бил включен в нея.

Аферата Уотъргейт

Един от най-известните скандали е този, в който е въвлечен и тогавашният президент на САЩ Ричард Никсън, е така нареченият Уотъргейт. През 1972 г. полицията залавя петима крадци в хотела Уотъргейт във Вашингтон, които се опитали да поставят подслушвателни устройства в щабквартирата на Демократическата партия.

Много бързо става ясно, че в този шпионаж е участвал и президентът Никсън.
Следователите от ФБР установили, че опитите за политическо шпиониране и саботаж са по искане на президента Никсън. Разследващата комисия на Конгреса поискала записи от разговорите с Белия дом. Въпреки че Никсън отказал, в крайна сметка бил принуден да ги предаде. Установено е, че в тези записи има 18 минути, които допълнително увеличават съмнението в него. На 27 юли 1974 г. Конгресът на САЩ открива процедура по импийчмънт на избрания за втори мандат президент Ричард Никсън във връзка с аферата Уотъргейт.

Ричард Никсън не успява да докаже убедително, че няма общо с аферата, и подава оставка като президент (август 1974 г.), което е прецедент в американската политическа история. Конгресът на САЩ приема закон, с който се прекратява разследването по делото и се забранява Р. Никсън да бъде обект на разследване.

Форд Пинто модел се запалвал при най-лек сблъсък

Моделът Пинто на Форд започва да се произвежда през 1971 година. Производителят продължил да продава, въпреки неудачната конструкция и че знаел за неговите недостатъци.

Проблемът бил в резервоара за гориво, който и при най-лек сблъсък, можел да доведе до запалване на автомобила. Въпреки че ремонтът струвал само 11 долара, Форд продължил производството. По-точно било установено, че на Форд било по-изгодно да плати обезщетението, отколкото да се впуска в промяна на резервоара.

Но след решението на съдебните заседатели в Калифорния, в което се определя на един ранен човек при запалването на колата да се изплатят 125 000 000 долара, които по-късно били намалени до 3 000 000, Форд преустановил с производството на модела Пинто.

Аварията в Чернобил

Рутинните тестове в атомната електроцентрала в Чернобил през 1986 г. доведоха до катастрофални последствия. Комбинацията от ненадежден дизайн на съветския ядрен реактор и човешка грешка предизвика експлозия, в която е бил разрушен един от четирите реактора. След експлозията на реактора са били пропуснати огромни количества радиоактивен прах.

Двама работници са починали веднага след взрива. Повече от 28 души, включително шест пожарникари, които са се борили да угасят пожара, починали по-късно от радиацията. Вятърът е предал радиацията на част от територията на СССР, а по-късно и на европейска територия.

СССР два дни мълчаха за голямата ядрена катастрофа от Чернобил, докато шведите не открили голямо количество радиация във въздуха. Тогавашният лидер Михаил Горбачов чакал дори три седмици преди публично да говори за инцидента.

Свещеник педофил

През 1973 г. римокатолическият свещеник от Масачузетс Джеймс Р. Портър изпратил тревожно съобщение до Папа Павел VI, в което признал, че години наред блудствал с деца. Искал опрощение, тъй като вече не правел тези престъпления.

През 1992 г. Бостън Глоуб открил, че Портър е имал помощ за прикриването на престъпления - блудство с над сто момчета и момичета. По време на своята 14 годишна кариера е свален от поста един път, осем пъти е бил изпращан на лечение от педофилия.
Да добавим, че десетилетия наред католическата църква във всички части на света е била участник в прикриването на противообщественните дейнности на своите свещеници. Нещата започнаха да се променят, когато жертвите на свещениците накрая започнали да излизат в обществото през 80-те години.

Проучването е поръчано от църковните лица в САЩ  в периода от 1950 до 2002 година. 4392 свещеници бяха обвинени в сексуално насилие. Някои са осъдени и изпратени в затвор.

Хакване на телефони на публични личности

Големият скандал избухна във Великобритания, когато се разкрива, че някои журналисти хакнали мобилните телефони на публичнни личности. Скандалът става достояние през 2005 г., когато Килв Гудман, редактор на "News of the world",  написал книга за увреждането на коляното на принц Уилям.

Кралското семейство бързо се усъмнило, че някой е проникнал в телефона на принца и така е научил информацията. Скотланд Ярд разпитва частните детективи, които са били наети от таблоида.

"Guardian" обяви, че компанията "News Group International", в чийто състав е "News of the World", е платила 1 000 000 британски лири за мирно решаване на делото, в която може да се установи, че е бил използван метод за хакване на телефони на публични личности, за да се стигне до техните лични данни, пише e-zdravey

През 2011 г. "Guardian" е уведомил полицията, че е открил, че телефоните на 5800 души, включително и известни личности като актьора Ху Грант били хакнати.