Дали е възможно един обикновен потребител да печели пари от биткойни и как сигурно да съхранява получената криптовалута?
Какво е биткойн?
Всичко започна през октомври 2008 г., когато на bitcoin.org се появи документ, който описва механизма на работа на разпределената криптовалута с отворен код, наречен Bitcoin.
Основата за транзакциите беше технологията blockchain, която представлява база данни, която съхранява всички завършени транзакции под формата на обществено достъпни блокове. Специален математически алгоритъм свързва блоковете помежду им и ги записва на устройствата на участниците в системата, като им пречи да правят промени отвън, което осигурява защита срещу хакерски атаки и повишава сигурността на системата.
Криптовалутите са само първото успешно приложение на blockchain технологията, възможностите на която са много по-широки от създаването на сигурни средства за обмен между потребители.
Сделките не трябва да са финансово свързани. Например, всички взаимодействия на хора помежду си могат да бъдат изложени в правна сделка. За такава система служителите няма да са необходими, няма да предизвикат противоречиви ситуации, няма да създадат възможности за измами и ще могат да се появят почти моментално.
Първата работеща версия на биткойн стана достъпна през 2009 г. и се използва в сравнително тесен кръг от програмисти. Цената на един биткойн по това време беше около 0,001 долара. Към 2011 г. цената се равнява на цената на долара. С течение на времето темпът продължава да расте. Технологията привлича все повече нови потребители и много икономисти оценяват перспективите ѝ. Цената расте в годините - един биткойн струваше около 600 долара, след това и 2500 долара.
Как да добиваме биткойни?
Важна роля във функционирането на системата играят миньорите. Именно те създават нови блокове, състоящи се от записи на транзакции. Процесът на добив изисква решаване на сложни математически проблеми, така че миньорите използват мощни изчислителни ресурси на специално оборудвани компютри, наречени ферми. За всеки създаден блок те получават дял от комисионната от всяка транзакция и системна награжда. Трудността с минирането се коригира автоматично на всеки две седмици в зависимост от общия брой блокове, появили се през това време. За да се получава добив, е необходимо мощно оборудване. Обикновено за това се използва изчислителната мощност на видеокартите, но сега, поради увеличеното търсене, цените рязко са се повишили, което намалява времето за изплащане и увеличава сложността на добив. Затова не бързайте да купувате видеокарти. Рязките скокове в тази област са често срещани.
Какви са алтернативите на биткойн?
Ангажирането на добив на биткойн е уместно само в индустриален мащаб, като се използва специално оборудване. Аматьорските миньори отдавна преминаха към по-прости и по-млади криптовалути, които започнаха масово да се появяват с нарастващата популярност на биткойните.
Всички алтернативни криптовалути, създадени въз основа на съществуващите алгоритми, се наричат алткойни. Всеки от тях има свои уникални характеристики и решава определени проблеми.
Litecoin. Следващият биткойн след дигиталната валута беше lightcoin (Litecoin). Измислено е за създаване на аналог на среброто на пазара на криптовалути в допълнение към биткойн, който е свързан със златото. Litecoin е подобрено копие на първата криптовалута с минимални козметични промени.
Ethereum. Това е платформа за създаване на децентрализирани онлайн услуги на базата на blockchain. За разлика от други криптовалути, авторите не ограничават ролята си на плащания, а предлагат като средство за обмен на ресурси или регистриране на транзакции с активи, използвайки интелигентни договори.
Zcash. Сравнително млада криптовалута. Характерната особеност е гаранцията за абсолютна анонимност.
Как да получите и попълнете портфейл с биткойни?
Можете да направите това на blockchain.info. Когато се регистрирате, е по-добре да посочите реални данни, така че винаги да имате възможност да възстановите акаунта си и запазените в него средства. Не забравяйте да се грижите за сигурността, да прикачите поща, да активирате двуфакторна автентификация и да запишете паролата за възстановяване. Има няколко начина за попълване на портфейла ви. Най-очевидното е да купувате криптовалута от вашите приятели или познати, като плащате директно по някакъв удобен начин. Бъдете внимателни, когато продавате или купувате биткойни от непознати. Плащането не може да бъде отменено и законодателна регулация в тази област не съществува. Ако изпратите пари на измамник или направите грешка в адреса, няма да можете да върнете средствата. Ако сте пионер на движението на биткойни във вашата среда, можете да закупите валута на борсата. Можете също да използвате надеждни обменници, които работят с криптовалута: xchange.is; exmo.me; ALFAcashier.com. Можете да купувате или обменяте алткойни на борси за криптовалути. Най-известният от тях е Poloniex. Най-лесният начин е да обмените една валута за друга чрез услугата shapehift.io. Алтернативни портфейли съществуват за съхранение, като BitPay, въпреки че това не е най-сигурният начин за съхранение на голямо количество криптовалута.
Как сигурно да съхранявате криптовалута? Най-надеждният метод е "студено" съхранение. Ето някои от неговите разновидности:
Хартиени портфейли. Това е един от най-простите и най-популярните методи за съхранение на студено. Създаването на такъв портфейл включва генериране на биткойн адрес и секретна фраза офлайн и записването им на всеки носител, който не е свързан с мрежата. Можете да напишете няколко ключа на лист хартия, които след това да сложите в сейф или банкова клетка. Когато решите да похарчите биткойни от горния адрес, ще трябва да въведете тайната фраза в програмата на портфейла, която използвате.
Мултисигнатен метод. Този метод се състои в създаването на портфейл, който изисква повече от един ключ за извършване на транзакция. Компаниите могат да зададат съществуващ брой ключове, както и сумата, необходима за извършване на транзакция. Например, една компания създава пет ключа и ги разпространява на различни хора, разпределяйки пълномощия и след това присвоява броя на ключовете, необходими за приключване на транзакцията - три. В резултат на това никой от участниците няма да може да се разпорежда със средствата сам и поне трима души ще се нуждаят от ключове, за да потвърдят транзакцията.
Хардуерни портфейли. Сега този метод е най-популярният сред потребителите. Информацията се поставя на малки устройства, устойчиви на влага и вируси, които могат да поддържат метод за съхранение с много подписи. Те са удобни за операции с цифрова валута, имат функция за архивиране и QR камера. Пример за такова устройство е Ledger Nano S.
Курсът на биткойн е склонен към скокове. Той се формира от съществуващото търсене и предлагане и играчите с големи активи могат временно да му повлияят.